Jeśli bakterie mikroflory jelitowej są w stanie przechwytywać i interpretować informacje krążące między mózgiem a przewodem pokarmowym, być może wywierają na nie wpływ i determinują nasz apetyt, jak wynika z badań naukowców z Université de Rouen, opublikowanych w czasopiśmie Journal of Bacteriology.
Wielu naukowców zaczyna uważać florę jelitową, składającą się z bakterii symbiotycznych, za nowy organ, stanowiący integralną część organizmów ludzkich i zwierzęcych.
Wydaje się, że kultury bakterii są z nami ściśle związane i nieprzerwanie wywierają wpływ na nasze życie. Być może kształtują one nasze zachowania żywieniowe, ponieważ mogą (przynajmniej w pewnym stopniu) kierować mózgiem i oddziaływać na nastrój.
Zjawiska te są przedmiotem zainteresowania naukowców dopiero od niedawna, więc wiele jeszcze pozostaje do odkrycia.
Jedno z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Victora Norrisa i jego współpracowników z Université de Rouen wykazało, że bakterie jelitowe sterują poczuciem głodu.
Zobacz również:
Wnioski takie płyną z wnikliwej analizy badań w tej dziedzinie, według których mikroflora jelitowa jest wrażliwa na pokarmy, które spożywamy, oraz może ona rozpoznawać, a nawet syntetyzować hormony neuroendoktrynne, oddziałujące na system nerwowy.
Co więcej, autorzy badania przypuszczają, że bakterie mogą nie tylko odbierać informacje z mózgu, lecz również same się z nim komunikować. Informacje miałyby przebiegać z układu nerwowego enterycznego do mikroflory i z powrotem.
Bakterie jelitowe potrafią wytwarzać neuroprzekaźniki, takie jak GABA, oraz aminokwasy, np. tyrozynę i tryptofan (źródła odpowiednio dopaminy i serotoniny, odpowiedzialnych za nastrój), więc potencjalnie mogą oddziaływać na system nerwowy.
Podsumowując, jeśli spożywane przez nas pokarmy wpływają na naszą florę jelitową, ona również, przy komunikacji w obie strony, może mieć wpływ na nasz apetyt, i tę właśnie tezę naukowcy będą starali się udowodnić za pomocą różnorakich eksperymentów.
Jeden z nich będzie miał na celu znalezienie związku między mikroflorą bakteryjną a aktywnością pewnych obszarów mózgu, odpowiedzialnych za przyjmowanie pokarmów.
Może się okazać, że za odczuwanie głodu odpowiada częściowo organ złożony w całości z komórek niewytworzonych przez nasze ciało.
Komentarze do: Bakterie przewodu pokarmowego powodują uczucie głodu?