Proces biologiczny zamieszany w pojawienie się problemów z pamięcią na początku choroby Alzheimera został zidentyfikowany właśnie przez naukowców amerykańskich i francuskich. Problemy z pamięcią są bardzo często pierwszymi objawami choroby Alzheimera. Nauka już wcześniej wiedziała, że ta degeneracja wynika z dysfunkcji i deterioracji stref kontaktu pomiędzy neuronami.
Jest to spowodowane pojawieniem się oligomerów beta-amyloidowych, które się gromadzą w mózgu i tworzą tak zwane płytki amyloidowe. Za pomocą oznaczenia nanocząsteczek precyzjnie określonego w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji, naukowcy zaobserwowali pewne niezwykłe zjawiska, które się działy na skali mikrometru (rzędu 1/100).
Naukowcy także mieli okazję przestudiować mechanizm, który wyjaśnia jak te płytki amyloidowe, które się tworzą właśnie na neuronach, zakłócają ich działanie i ich morfologię. Ekipa badawcza także wykazała, że oligomery beta-amyloidowe, które się przytwierdziły do membrany, mogą się dowolnie przemieszczać na powierzchni neuronu. Ich rozporszenie lateralne jest następnie hamowane ze względu na ich akumulację na poziomie stref kontaktu. Masy amyloidowe tworzą się i rosną w miarę upływu czasu.
Zobacz również:
Autorzy badań odkryli, że te masy amyloidowe powodują zmniejszenie mobilności pewnych receptorów: mGluR5, do których się przytwierdzają. Badacze stwierdzili, że te receptory się sklejają ze sobą, tym samym powodując degradację stref kontaktu, nazywanych synapsami. Rezultaty te czynią ewidentą tym samym rolę receptora mGluR5. Oligomery beta-amyloidowe indukują więc anormalną akumulację i nadmierną stabilizację receptora glutaminowego.
Według autorów badań, temu toksycznemu efektowi można przeciwdziałać poprzez antagonistów receptora mGluR5. Antagoniści ci byliby więc lepszym celem, jeśli chodzi o leczenie choroby niż określone receptory glutaminowe, które w tym momencie są celem terapii. Bardziej szczegółowo prace te, zrealizowane przez ekipę badawczą Narodowego Centrum Badań Naukowych we Francji oraz Uniwerystetu Northwestern, są opublikowane w przeglądzie medycznym Neuron.
Komentarze do: Bardziej zrozumiała utrata pamięci