Projekt nazwany Genomics of Drug Sensitivity project, który jest właśnie w trakcie realizacji, ma być w założeniu gigantyczną bazą danych, służącą zindywidualizowanej terapii raka, w zależności od cech genetycznych pacjentów.
Każdy pacjent jest unikalnym przypadkiem i leczenie antyrakowe, skuteczne dla niektórych, niekoniecznie musi takie być dla innych. Te różnice wyjaśniają się poprzez różnice w mutacjach genetycznych, zachodzących u pacjentów, które prowadzą do tworzenia się raka. W zależności od niesprawnego genu, terapie nie są takie same.
Aby być bardziej skutecznymi w wyborach terapii przepisywanych pacjentom i aby zwiększyć szanse na podążanie w kierunku uzyskania odpowiedzi pozytywnej od pacjenta, naukowcy angielscy i amerykańscy wspólnie pracowali nad stworzeniem bazy danych, która gromadziłaby efekty działania różnych lekarstw przeciwrakowych, jakie są do dyspozyji, na różne typy komórek nowotworowych.
Zobacz również:
Dlatego też badanie, nazwane Genomics of Drug Sensitivity project, czyli projekt genomiki odpowiedzi na lekarstwa, zrealizowany przez naukowców z MGHCC, czyli z Massachusetts General Hospital Cancer Center oraz naukowcy z Wellcome Trust Sanger Institute, już pozwolił na określenie najlepszych kombinacji terapeutycznych dla szerokiego panelu typów raka: około 1000 linii komórek rakowych pobranych od pacjentów, bardzo dokładnie scharakteryzowanych pod kątem genetycznym, zostało poddanych eksperymentalnie działaniu 400 substancji o działaniu antyrakowym, w celu określenia jednej substancji bądź związku kilku substancji, które byłyby zdolne zabić komórki nowotworowe.
Pierwsze rezultaty są już podane do dyspozycji na stronie internetowej, dostępne darmowo dla każdego, kto jest tym zainteresowany, a szczególnie dla onkologów. Konkretnie, dane te będą mogły zmodyfikować sposób opieki nad chorym: po określeniu genotypu guza pacjenta, analiza bazy danych pozwoli określić najlepszą dla niego terapię.
Badanie ma jeszcze potrwać około 2 lat, aby skompletować katalog.
Komentarze do: Baza danych dla zindywidualizowanego leczenia raka