Laboratoria farmaceutyczne Roche poinformowały o swojej decyzji w ubiegłym tygodniu: lek Rohypnol nie będzie już sprzedawany. Postanowienie obejmuje natychmiastowo opakowania po 100 pastylek przeznaczone dla placówek zdrowotnych. Natomiast od 30 września także opakowania po 7 tabletek przeznaczone dla aptek.
Skąd taka decyzja? Rohypnol (flunitrazepam) to lek hipnotyczny z rodziny benzodiazepin, przepisywany w ciężkich zaburzeniach snu. Dopuszczony do sprzedaży jest od 1984 roku.
Jego wycofanie z rynku nie jest związane z problemami bezpieczeństwa sanitarnego, jak precyzuje laboratorium w komunikacie. Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży Rohypnolu jest motywowana przypadkami nadużycia przez narkomanów oraz zbyt częstym niewłaściwym stosowaniem.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Rohypnol od 2008 figuruje na liście leków, które mogą być przedmiotem niewłaściwego używania, używania jako narkotyki bądź przedawkowania.
Przedawkowanie Rohypnolu, tak jak każdego innego leku z rodziny benzodiazepin, może prowadzić do odhamowania zachowań, do obniżenia stanu świadomości, a nawet do śpiączki.
Pacjenci, którzy aktualnie zażywają ten lek, są proszeni, aby w trakcie kolejnej wizyty u lekarza porozmawiali o sposobie odstawienia Rohypnolu.
Komentarze do: Benzodiazepiny: zawieszona sprzedaż Rohypnolu