69% Polaków spędza wakacje w domu, większość z nich w mieście. Warunki pogodowe latem są niebezpieczne dla osób z chorobami układu krążenia. Zadbaj o serce w mieście. Latem, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, częste wahania ciśnienia, powietrze bywa wilgotne osoby z chorobami układu krążenia powinny szczególnie zadbać o swoje serce. Zaplanuj urlop w mieście aktywnie i zadbaj o kondycję swojego serca latem dzięki czterem postanowieniom.
1. Unikaj zatłoczonych i dusznych przestrzeni
Zatłoczone latem ulice i centra handlowe mogą powodować niedotlenienie organizmu. Unikaj przebywania w centrum miasta w godzinach południowych. Jeżeli masz możliwość, zrezygnuj z podróży autobusem. Wybierz spacer przez park lub mniej zatłoczone uliczki osiedlowe. Osłaniaj głowę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, np. kapeluszem. Napoje gazowane, kawę i alkohol zastąp wodą. Unikniesz odwodnienia i przegrzania organizmu, które mogą prowadzić do zawału serca.
2. Zaplanuj aktywne popołudnia i wieczory
Po południu i wieczorem, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, a powietrze chłodniejsze wybierz się na wycieczkę rowerową, idź na basen. Umiarkowany, systematyczny wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi, podnosi poziom „dobrego” cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko powikłań naczyniowo-sercowych.
3. Korzystaj z letnich przysmaków
Zobacz również:
Mimo, że w te wakacje nie wyjeżdżasz poza miasto, możesz poznawać kuchnię innych regionów Polski czy krajów. Pamiętaj jednak o kilku zasadach diety obowiązującej osoby z chorobami krążenia. W okresie letnim restauracje proponują wakacyjne menu. Unikaj jedzenia tłustych i obfitych posiłków. Wybieraj potrawy bogate w błonnik, zawierające tłuszcze nienasycone takie jak olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, np. potrawy z regionu śródziemnomorskiego, sałatki, świeże owoce i warzywa.
4. Wolny czas poświęć na realizację od dawna odkładanych postanowień
Wakacje to dobry moment na podjęcie odchudzania i rzucenie palenia. W porze letniej dzięki urlopom mamy więcej czasu i energii do działania. Zadbaj o swoje zdrowie. Mierz regularnie ciśnienie, odwiedź swojego lekarza kardiologa. Spędzaj czas aktywnie z przyjaciółmi i przebywaj jak najwięcej na świeżym powietrzu.
Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.
Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób
z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.
Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.
Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed. Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.
Komentarze do: Bezpieczne serce w wielkim mieście