Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 3 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się jednak szczęśliwie. W przypadku ratowania życia często liczą się sekundy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w górach, wałbrzyska grupa GOPR zaopatrzyła ekipy swoich ratowników w 3 nowe defibrylatory AED.
Według statystyk GOPR, rocznie ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich - dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.
„W przypadku ratowania życia ludzkiego, często liczy się każda sekunda – wyjaśnia dr Paweł Jonek, lekarz grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. „Dlatego od 2005 roku GOPR realizuje program wprowadzenia defibrylacji na obszarach górskich. Obecnie posiadamy około 40 defibrylatorów, z których większość jest kompatybilna z defibrylatorami Lifepak obecnymi w śmigłowcach ratunkowych LPR.”
Wałbrzyska grupa GOPR zakupiła w październiku 3 defibrylatory AED Lifepak 1000, które umocnią sieć defibrylacji na obszarze gór. Co ważne, zakupione defibrylatory są kompatybilne z defibrylatorami obecnymi na pokładzie eurocopterów.
„Defibrylator AED Lifepak współdziała z defibrylatorami obecnymi na pokładzie eurocopterów LPR” – wyjaśnia dr Paweł Jonek. „W praktyce oznacza to, że elektrody nie muszą być odrywane od poszkodowanego, ale przepina się jedynie kabel między urządzeniami. Ten z pozoru mało znaczący drobiazg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i usprawnia akcję ratunkową. Pamiętajmy, że w sytuacji ratowania życia, w grę wchodzą silne emocje samych ratowników i każde ułatwienie jest wówczas niezwykle cenne i pomocne.”
Zobacz również:
Za przykładem ratowników GOPR idą również właściciele schronisk i zaopatrują je w defibrylatory AED. „Użycie defibrylatora AED jest konieczne w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia.” – wyjaśnia Marek Kordasiewicz z Physio-Control produkującej defibrylatory AED. „Szanse ofiary na przeżycie maleją z każdą upływającą minutą. Defibrylator obecny w schronisku może nierzadko uratować komuś życie, zwłaszcza że jego użycie jest bardzo proste i intuicyjne.”
Sieć bezpiecznych schronisk rozwija się, jednak pierwszym z nich było schronisko w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach Orlu. „Decyzja zakupu Lifepaka wiązała się z faktem, że schronisko jest oddalone od cywilizacji, a zimą jest w ogóle niedostępne dla transportu kołowego” – wyjaśnia Stanisław Kornafel, szef schroniska „Orle” w Szklarskiej Porębie. „Ponadto, gośćmi schroniska są nie tylko turyści, ale także amatorzy sportów zimowych, którzy są jednak ludźmi w różnym wieku i o różnej kondycji. Dlatego lepiej być przygotowanym.”
Zagadnienia:
Deifibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) - urządzenie oddziaływujące na mięsień sercowy prądem o odpowiedniej energii i tym samym ratujące życie człowieka, który doznał Nagłego Zatrzymania Krążenia. AED działa w sposób automatyczny, zaprogramowany zgodnie z wytycznymi procedur ratowniczych. Urządzenie jest proste w obsłudze dzięki komunikatom graficznym i dźwiękowym z instrukcjami kolejnych kroków postępowania. Defibrylatory AED powinny znajdować się w miejscach, w których przebywa dużo osób, jak urzędy, galerie handlowe, dworce oraz stanowić wyposażenie ekip ratunkowych.
Komentarze do: Bezpieczniej w górach dzięki defibrylatorom