Polski Związek Logopedów jest organizatorem VIII edycji ogólnopolskiej akcji: Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych, która odbędzie się 6 marca jako część obchodów Europejskiego Dnia Terapeuty Mowy. Logopedzi w całej Polsce udzielają w tym dniu pomocy zarówno rodzicom niemowląt i noworodków pragnących zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka, jak i rodzicom dzieci starszych, a także młodzieży i dorosłym, osobom jąkającym się, po udarach mózgu, osobom po operacji krtani.
Celem tej społecznej akcji jest:
- ułatwienie osobom z zaburzeniami mowy dostępu do profesjonalnej diagnozy, co na co dzień jest trudne z uwagi na bardzo małą liczbę logopedów zatrudnionych w placówkach ogólnodostępnych oferujących bezpłatną pomoc,
- rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej oraz stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy,
- pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacja słowną.
Akcja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych osób. Logopedzi w całej Polsce udzielają w tym dniu pomocy zarówno rodzicom niemowląt i noworodków pragnących zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka, jak i rodzicom dzieci starszych, a także młodzieży i dorosłym, osobom jąkającym się, po udarach mózgu, osobom po operacji krtani. Każdego roku w Polsce w dniu akcji z pomocy korzysta ok. 4 tys. osób.
Zobacz również:
- Kaki – źródło wielu wartości odżywczych; opis i zastosowanie
- Rodzaje oparzeń i pierwsza pomoc przedmedyczna
- Uczucie gorąca i pocenie się w czasie ciąży
- Nietolerancja pokarmowa – czyli dlaczego czujemy się chorzy po jedzeniu
- Jak być dobrze zorganizowanym?
- Ubierz się w piękny uśmiech
- Apetyt w ciąży
- Testosteron u kobiet
Ciężar odpowiedzialności i podstawowe zadania organizacyjne spoczywają na barkach wolontariuszy w Oddziałach Polskiego Związku Logopedów. Koordynatorzy wojewódzcy zapraszają do współpracy i wspierają logopedów, którzy społecznie, w dniu wolnym od pracy poświęcają czas potrzebującym, nawiązują współpracę z władzami wojewódzkimi, gminnymi, przekonują lokalne media do konieczności niesienia pomocy osobom dotkniętym zaburzeniami mowy i ich opiekunom. Dzięki tym działaniom uświadamiamy społeczeństwu, kto może korzystać z oddziaływań logopedycznych oraz jak ważna jest komunikacja językowa w życiu każdego człowieka. Wszyscy zaangażowani w akcję pracują społecznie, a Polski Związek Logopedów jest organizacją non profit.
Wszelkie informacje o Akcji znaleźć można na naszej stronie www.logopeda.org.pl
Komentarze do: Bezpłatne diagnozy logopedyczne