Biegunka podróżnych
Biegunka podróżnych, potocznie zwana klątwą Faraona lub zemstą Montezumy, jest przypadłością turystów przebywających w krajach o złych warunkach sanitarnych. Najczęściej występuje podczas podróży z państw rozwiniętych do rozwijających się. Jest to dolegliwość podróżnych przebywających w Afryce, Azji oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Może pojawić się zarówno w trakcie podróży, jak i 10 dni po jej zakończeniu.
Przyczyny biegunki podróżnych
Przyczyn biegunki podróżnych należy dopatrywać się w zmianie klimatu i sposobu odżywiania. Zatrucie układu pokarmowego jest wynikiem spożywania zanieczyszczonego pokarmu i wody. Za 80% zachorowań odpowiedzialne są bakterie, a w szczególności Escherichia cola i Salmonella. Niebezpieczna jest również Shigella. Czynnikiem powodującym biegunkę jest również stres związany ze zmianą miejsca pobytu.
Objawy biegunki podróżnych
Objawy biegunki podróżnych to powtarzające sie wizyty w toalecie i towarzyszący im luźny stolec. Występują także bóle brzucha, nudności i wymioty, które powodują odwodnienie i osłabienie organizmu. W skrajnych przypadkach pojawia się gorączka.
Zobacz również:
Z reguły objawy ustępują po upływie 4 dni, a chory nie wymaga leczenia i hospitalizacji. Istotne jest wyrównanie gospodarki wodnej organizmu.
Najczęściej chorują na nie dzieci poniżej 2. roku życia i dorośli w przedziale od 20 do 30 lat.
Leczenie biegunki podróżnych
W leczeniu objawów mogą pomóc środki zapierające, które normują wydalanie i zmniejszają występowania nudności. W przypadku wymiotów wskazane jest ograniczenie spożywanych pokarmów. Przy samej biegunce nie należy tego robić, gdyż otrzymywany pokarm pomaga w regeneracji układu pokarmowego.
Gdy pojawi się krew w stolcu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnego leczenia wymagają często dzieci i osoby starsze, u których może dojść do większej utraty wody.
W odzyskaniu sił pomogą nam preparaty z glukozą i elektrolitami. Najlepiej zakupić je jeszcze przed wyjazdem.
Jeżeli ktoś przewlekle choruje lub stale zażywa leki, powinien przed wyjazdem skonsultować się ze swoim lekarzem. W takiej sytuacji może on zalecić kurację antybiotykową lub profilaktyczne przyjmowanie leków przed wyjazdem.
Jak zapobiec biegunce podróżnych?
Najważniejszą zasadą jest częste mycie rąk (szczególnie przed posiłkiem) i niespożywanie produktów niewiadomego pochodzenia. Ryzykowne jest nabywanie owoców i warzyw od ulicznych sprzedawców. Należy spożywać tylko butelkowaną wodę.