Najnowsze badania wskazują, że palenie może mieć więcej negatywnych efektów zdrowotnych niż tylko uszkodzenie układu oddechowego. Zespół badawczy Northumbria University odkrył, że palacze narażeni są na problemy z pamięcią, szczególnie pamięcią prospektywną, czyli odpowiedzialną za plany i zamiary jednostki, jak donoszą wyniki badań opublikowane w piśmie Addiction.
Badania te zostały przeprowadzone na grupie 27 osób dorosłych w wieku od 18 do 30 lat, które są regularnie narażone na bierne palenie, na identycznej liczebnie i wiekowo grupie, której członkowie są czynnymi palaczami oraz na 29-osobowym zespole, z którego nikt nie ma kontaktu z dymem tytoniowym.
Zobacz również:
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
Testy pamięci pokazały jasno, że ostatnia grupa miała zdecydowaną przewagę nad pierwszymi dwiema.
Powiązanie palenia czynnego i biernego z kłopotami z pamięcią i mózgiem nie jest już dziś niczym odkrywczym - w ubiegłym roku grupa badawcza z Harvardu wskazała związek biernego palenia u dzieci z ryzykiem wystąpienia u nich zespołu ADHD, trudności w nauce i problemów wychowawczych.
Badacze Northumbia University zgodnie twierdzą, że zaprzestanie palenia objawia się między innymi znaczną poprawą pamięci.