Długoterminowe badania w Chinach na temat biernych palaczy potwierdzają powszechnie znaną tezę - regularnie przebywanie wśród osób palących może zwiększyć ryzyko przedwczesnego zgonu.
Naukowcy chińscy odkryli, że w porównaniu z osobami dorosłymi, które przebywały w środowisku wolnym od dymu papierosowego, osoby, które były tzw. biernymi palaczami, żyły nawet o 17 lat krócej.
Ta druga grupa najczęściej umierała na chorobę serca lub raka płuc.
Inne dolegliwości, które miały już nieco luźniejsze powiązanie z przebywaniem w środowisku zawierającym dym papierosowy, to udar mózgu oraz rozedma płuc.
Aczkolwiek, w medycznym czasopiśmie Chest, gdzie został opublikowany rezultat tego badania, podkreślono, że bycie biernym palaczem nie musi ostatecznie być głównym winowajcą śmiertelnych dolegliwości.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Modna BubbleTea niebezpieczna dla zdrowia?
Nie zmienia to faktu, że naukowcy wzięli pod uwagę inne kluczowe czynniki, jak np. wiek, wykształcenie, praca, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Ale można śmiało powiedzieć, że istnieją znaczne powiązania ze śmiertelnością a przebywaniem w środowisku zadymionym. Tak przynajmniej twierdzi główny badacz, dr Yao He z chińskiego PLA General Hospital w Pekinie.
"To jest właśnie taki typ badania, jaki chcecie zobaczyć", powiedziała Jaonna Cohen, dyrektor Globalnego Instytutu Antytytoniowego z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.
Cohen, która nie była zaangażowana w badania, zwróciła uwagę, iż wieloletnie eksperymenty będą w stanie znaleźć dowody na potwierdzenie wyżej wspomnianej relacji.
Naukowcy wielokrotnie już wspominali, iż ludzie wdychający dym tytoniowy są potencjalnymi chorymi na choroby serca lub mogą mieć nowotwór.
Najpowszechniejszy w tym przypadku jest nowotwór płuc.