Europejska Agencja Środowiska (EEA, European Environment Agency) stwierdza, że biopaliwa są szkodliwe dla środowiska, jeśli nie bierzemy pod uwagę niebezpośrednich zmian w użytkowanych gruntach. Jest to zresztą zgodne z tym, o czym od dawna mówią organizacje ekologiczne. Czy oznacza to nowe prawo dotyczące biopaliw?
Komisja naukowa Europejskiej Agencji Środowiska właśnie opublikowała bardzo krytyczny raport odnośnie biopaliw. Opinia ta, oczekiwana już od bardzo dawna przez wszystkie stowarzyszenia ekologiczne i działające na rzecz ochrony środowiska, jest wyjątkowo surowa dla procesu zrównoważonego zarządzania środowiskiem naturalnym.
Jak uważa bowiem agencja EEA, związana zresztą z Unią Europejską, biopaliwa wcale nie są tak „zielone”, jakie miały być.
Krytyka biopaliw ma długą tradycję
Oczywiście, biopaliwa są przedmiotem krytyki już od dawna, a stowarzyszenia ekologiczne i działające na rzecz ochrony środowiska, przede wszystkim, nawet nie czekały na opinię ekspertów naukowych powołanych przez Unię Europejską, aby przedstawić swoje zdanie w tej kwestii.
Co się zarzuca biopaliwom
Generalnie, biopaliwa krytykuje się, ponieważ nie biorą pod uwagę pośrednich zmian gruntów. Innymi słowy, kiedy zastępujemy pole, na którym siano zboże, polem, na którym uprawia się rzepak – na przykład - który będzie przeznaczony do produkcji biopaliwa, a następnie wycinamy las, aby zasiać znowu zboże, oznacza to, w ostatecznym rozrachunku i w praktyce wycinanie lasów na korzyść uprawy biomasy. Ni mniej, ni wiecej.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Bilans energetyczny powinien więc brać pod uwagę to, że tak naprawdę nic nie wygrywamy dzięki biopaliwom na planie ekologicznym, ponieważ kończy się to tak czy inaczej – wycinaniem lasów.
Unia Europejska musi ponownie przyjrzeć się opowiązującemu prawu
W rzeczywistości, lasy przechwytują wielką ilość dwutlenku węgla, co zmniejsza stężenie atmosferyczne tego gazu cieplarnianego. Tej ilości węgla nie jest w stanie przechwycić rzepak, a więc powinna ona wejść do bilansu energetycznego biopaliw.
Krótko mówiąc, biopaliwa są, w rzeczywistości, same w sobie bardzo neutralne, ale niestety zastępują pozytywne zjawiska. A więc, generalnie, są one szkodliwe... Czyli dokładne przeciwieństwo tego, czego się po nich spodziewaliśmy.
A w końcu, wszystko to jest dość logiczne, i tak naprawdę nie wymaga to żadnej ekspertyzy naukowej. Niezależne raporty, stale przedstawiane przez wiele stowarzyszeń ekologicznych, takich jak Greenpeace, już wcześniej docierały do takich samych konkluzji.
Ale głos Europejskiej Agencji Środowiska jest o wiele silniejszy i ma o wiele większą siłę przebicia niż głosy organizacji ekologicznych. Dlatego też, miejmy nadzieję, zalecenia Europejskiej Agencji Środowiska powinny być przestrzegane i brane na poważnie.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) przede wszystkim musi ponownie przyjrzeć się ustawodawstwu dotyczącemu biopaliw, a także jego celom. Chodzi bowiem o to, żeby uprawy przeznaczone do produkcji paliw nie wchodziły w konflikt z innymi uprawami i z inną produkcją.
Europejska Agencja Środowiska zachęca również sektor biopaliw do używania odpadów roślinych, pod warunkiem, że nie są one użyteczne do nawożenia gleby. A w końcu, agencja EEA wymaga, aby bilans węgla brał pod uwagę równiez te parametry.
Pozostaje jeszcze tylko zastosowanie się do tych zaleceń, co nie będzie takie trudne, miejmy nadzieję...
Komentarze do: Biopaliwa bardzo surowo ocenione przez agencję EEA