Nowe gatunki zwierząt mają być odkrywane każdego dnia w Europie, a nie w Amazonii albo w Afryce, jak moglibyśmy przypuszczać. Rezultaty najnowszych prac, przeprowadzonych przez 51 badaczy, nigdy nie byłyby poznane, gdyby nie zbudowano bazy danych gromadzącej informacje na temat europejskiej bioróżnorodności.
Baza ta nosi nazwę Fauna Europea i powstała w 2004 roku, a za większość opisanych w niej odkryć odpowiadają taksonomiści-amatorzy (60%).
Amatorzy są znani z tego, iż często przychodzą z pomocą zawodowcom, nie tylko w dziedzinie taksonomii, ale również w astronomii i ekologii. Ich wkładu w naukę nie wolno więc pomijać.
Od 2004 roku, w bazie znalazło się 125 000 gatunków, między innymi: 254 gatunków ssaków, 77 gatunków bakteryjnych, 27 000 gatunków chrząszczy (ryjkowce, chrząszcze, biedronki) oraz 3 114 gatunków mięczaków (ślimaki, małże słodkowodne).
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Badanie przeprowadzili międzynarodowi badacze pod wodzą dwóch francuskich naukowców, Benoît Fontaine z laboratorium Conservation des espèces, restauration et suivi des populations (Cersp, MNHN i CNRS) i Philippe Bouchet z laboratorium Systématique, adaptation, évolution (MNHN, CNRS i UPMC).
Rezultaty zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.
Naukowcy stwierdzają, iż każdego roku w Europie zostaje odkrytych i opisanych 770 nowych gatunków. Ostatnie odkrycia to: nietoperze w Grecji, cykady w Basenie Paryskim, skorupiaki w jaskiniach, ryby w rzekach na Bałkanach oraz roztocza w lodzie firnowym.