Francja zagłosowała właśnie za zakazem stosowania w pojemnikach na żywność substancji znanej jako bisfenola A, która naraża młodych ludzi na choroby nerek i serca. Według amerykańskich badań prowadzonych na uniwersytecie w New York i opublikowanych w Kidney International, bisfenol A mógł powodować zaburzenia sercowe i nerkowe u dzieci i młodzieży.
W Ameryce, podobnie jak we Francji, najmłodsi są wystawiani bardzo wcześnie na bisfenol A. Liczne prace prowadzone za Atlantykiem udowodniły, że prawie 92% przebadanych sześciolatków miało ślady tych substancji w moczu.
Bisfenol A - źródło nowych zagrożeń
Leonardo Trasande i jego współpracownicy z nowojorskiego uniwersytetu zanalizowali mocz 710 dzieci i nastolatków od 6 do 19 roku życia.
Zobacz również:
U tych, u których wykryto największą ilość bisfenolu A, autorzy badań zaobserwowali najwyższy stosunek albuminy/kreatyniny. Jest to znak potencjalnych zaburzeń pracy nerek oraz chorób serca (np. choroby wieńcowej, która oznacza zaburzenia funkcji tętnic wieńcowych, czyli tych, zasilających serce w energię).
Ponadto udowodniono, że bisfenol A zwiększył stres oksydacyjny na poziomie komórkowym.
We Francji, produkty zawierające bisfenol A przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia nie są dopuszczone do obrotu od 1 stycznia 2013 roku.
Ponadto, pozostałe pojemniki na żywność zawierające ten komponent chemiczny będą zabronione od 1 stycznia 2015 roku.
Przypominamy, że od marca 2011 roku, zabronione jest produkowanie butelek zawierających bisfenol A w Unii Europejskiej, a ich import od czerwca 2011.