W raporcie poświęconym toksyczności pięciu rodzin substancji chemicznych (wśród których jest bisfenol A, ftalany oraz parabeny), francuski instytut INSERM podsumowuje, że dowody nie są wystarczające i trzeba kontynuować prace badawcze.
Francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Institut nationale de la santé et de la recherche médicale, Inserm) właśnie opublikował swoją zbiorczą ekspertyzę na temat reprodukcji oraz środowiska.
Bisfenol A, ftalany, związki polibromowe oraz związki perfluorowane, parabeny... Wszystkie badania odnoszące się do tych pięciu substancji chemicznych przeszły przez sito.
W przeciągu ostatnich dziesięcioleci, liczne badania wyciągęły na światło dzienne wzrost prewalecji zaburzeń reprodukcyjnych u ludzi, w wielu krajach zachodnich, wyjaśnia Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych. Wiele krajów w rzeczywistości sygnalizowało coraz słabszą jakość spermy w populacji ludzkiej.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Zaburzenia płodności - o nowoczesnych metodach leczenia
- Clomid - lek stosowany w leczeniu niepłodności
- Niepłodność mężczyzny - jakie są przyczyny jej powstawania?
- Inseminacja wewnątrzmaciczna
- Objawy endometriozy
- Leczenie niepłodności u kobiet
Inny wskaźnik, we Francji tym razem, czyli zachorowalność na raka jąder wzrastała o 2,5% na rok, w okresie od 1980 roku do 2005 roku. Taki wzrost nie może być wyjaśniony ani starzeniem się populacji, ani rozwojem praktyk wykrywania, oceniają autorzy artykułu.
Tak więc, musi być inna przyczyna takiego stanu rzeczy...
Dowody na toksyczność u zwierząt
Wpływ środowiska na te czasowe zmiany wzbudza wiele dyskusji w społeczeństwach. Kontakt z substancjami chemicznymi, a w szczególności z substancjami zakłócającym pracę układu hormonalnego, jest aktualnie w samym sercu tych debat.
Dowody naukowe na toksyczność tych produktów więc się namnażają u zwierząt. Jednakże, jak podkreślają eksperci, badania epidemiologiczne nad związkiem między kontaktem z pięcioma rodzinami substancji, o których tutaj mowa, a zaburzeniami reprodukcji u człowieka, są jeszcze zbyt nieliczne.
Konieczne jest więc, abyśmy zwiększyli wysiłki badawcze na planie narodowym i międzynarodowym, aby zmiejszyć niepewność, podsumowuje francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych.
Komentarze do: Bisfenol A, ftalany, parabeny… : INSERM stawia pytania