Szukaj

Bóle mięśni i stawów

Podziel się
Komentarze10

Walka z bólem Jesienią częściej dopadają nas bóle mięśni i stawów, trwające kilka-kilkanaście dni, utrudniające nam normalne funkcjonowanie, będące jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Skarży się na nie ponad połowa Polaków - i nie są wyłącznie domeną ludzi starszych. Ich przyczyny bywają różne, ale efekt ten sam - utrudniają codzienne życie. Dlatego należy z nimi walczyć. Jak radzić sobie z takim bólem? Okazuje się, że są proste sposoby aby szybko sobie pomóc.


Przyczyny i leczenie

Ból mięśni i stawów wywołuje wiele czynników, m.in. choroba reumatyczna, grypa lub przeziębienie, zwichnięcia i stłuczenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wady postawy, przeciążenie, znaczna nadwaga, osteoporoza.

Leczenie jest uzależnione od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem zastrzyków, jak również stosowanych miejscowo maści, żelów, plastrów zawierających substancje przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo pomocne są również zabiegi rehabilitacyjne, ciepłe kąpiele, odpowiednie ćwiczenia fizyczne. W przypadku bólów pourazowych początkowo stosuje się ochładzanie bolącego miejsca, a dopiero później rozgrzewanie. Łagodzenie dolegliwości zależy od stopnia ich zaawansowania. Niezależnie jednak od przyczyny dolegliwości w leczeniu miejscowym bardzo pomocne mogą być rozgrzewające hydrożelowe plastry PREL® red z kapsaicyną i salicylanem glikolu.

Bóle pleców

Osoby dorosłe często skarżą się na bóle pleców. Jest to konsekwencja przyjęcia długotrwałej wymuszonej postawy ciała, wykonania nagłego, dużego wysiłku fizycznego bez wcześniejszego przygotowania, czy też dźwigania ciężkich przedmiotów. Do tego dochodzi najczęściej przewlekły brak aktywności fizycznej, a niejako w konsekwencji otyłość. Pomimo odczuwania bólu, nie jest łatwo wskazać miejsce jego powstawania. Może być zlokalizowany w mięśniach, ścięgnach, więzadłach lub stawach międzykręgowych. Najczęściej występuje w górnej części pleców z promieniowaniem do karku, barków. W dolnej części obejmuje pośladki i kończyny dolne. Ryzyko powikłań przy zwykłym bólu pleców jest niewielkie, ale sam ból jest niezwykle uciążliwy, utrudnia normalne funkcjonowanie oraz odpoczynek. Receptą na jego złagodzenie jest pozycja leżąca odciążająca kręgosłup. Chcąc należycie zadbać o sprawność pleców, powinniśmy dużo spacerować, jeździć na rowerze oraz pływać. Szczególnie polecane jest pływanie grzbietowe. W miarę możliwości unikajmy nagłych pochyleń i skręceń ciała.

Bóle przeciążeniowe mięśniowo-stawowe

Bóle karku, szyi, ramion wynikają z pozostawania przez dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji. Dzieje się tak, kiedy głowę utrzymuje się wysuniętą ku przodowi w odniesieniu do pozycji klatki piersiowej, co przeciąża więzadła stabilizujące poszczególne kręgi i tzw. krótkie mięśnie grzbietu odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie kręgosłupa. Dochodzi do przeciążeń mięśni. Zaburzenia przeciążeniowe rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy. Dopiero potem występują dokuczliwe dolegliwości bólowe, które mogą dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów międzykręgowych, tkanek około stawowych, dysku czy też tkanki nerwowej. Leżenie w niewłaściwej pozycji, wychłodzenie organizmu czy naciągnięcia mięśni podczas gwałtownego ruchu także generują tego rodzaju ból. Dla funkcjonowania odcinka szyjnego ważne jest ułożenie kończyn dolnych i miednicy. Odpoczywając staramy się przyjąć jak najwygodniejszą dla nas pozycję. Często wygoda nie jest łaskawa dla mięśni, powodując ich nadmierne przykurcze. Najlepszym przykładem jest fotel, w którym zajmujemy pozycję półleżącą, co powoduje przykurcz mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Wygodnie jest nam także z nogą założoną na nogę, a w ten sposób powodujemy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. W świat telewizji lub książek lubimy uciekać leżąc na boku i podpierając głowę dłonią, co także wywołuje obciążenia. Jeśli bóle mają charakter promieniujący, to objawami są drętwienie szyi i ramion, a każdy ruch głową wzmaga ból. Nie należy wtedy przeciążać kręgosłupa, zalecane jest poruszanie się z dużą ostrożnością. Pomocne mogą okazać się delikatne masaże i ogrzewanie bolących miejsc. Bezwzględnie należy udać się do lekarza, jeśli bóle są uporczywe i nie ustępują a także są konsekwencją wypadku. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, powinno się dbać o prawidłową, wyprostowaną postawę.

Warto przypomnieć, jak prawidłowo siedzieć podczas pracy. Monitor komputera powinien się znajdować na wprost głowy, klawiatura na blacie biurka tak, aby całe przedramienia spoczywały również na blacie. Jeśli klawiatura jest wysuwana spod blatu, łokcie powinniśmy opierać na podłokietnikach krzesła. Samo krzesło powinno być płaskie, gdyż głębokie powoduje zgięcia kręgosłupa. Siedzisko nie powinno być zbyt nisko - zwróćmy uwagę, by kolana nie były wyżej niż biodra. Krzesła nie należy odsuwać za daleko od blatu, co wymuszałoby pochylenie do przodu całego kręgosłupa. Podczas pracy róbmy sobie przerwy na rozluźnienie mięśni. Unikajmy także przeciągów.


Ulgę w powtarzających się dolegliwościach tego typu przynieść mogą nowoczesne plastry hydrożelowe. Dzięki użytej technologii można je naklejać na skórę w miejsca bolące, ukryć pod ubraniem i zdecydowanie lepiej funkcjonować w pracy.

Bóle stawów

Stawy są najistotniejszą składową częścią układu ruchu. Biorąc pod uwagę ich złożoną budowę i funkcję, jaką pełnią, są najbardziej narażone na uszkodzenia. Pewną trudność napotyka ustalenie przyczyny zapalenia stawu. Bóle stawów mogą być spowodowane ich zapaleniem, zmianami zwyrodnieniowymi w stawach bądź zmianami chorobowymi ścięgien lub więzadeł. W przypadku bólu stawów warto skorzystać z porady lekarzy, by zdiagnozować jego właściwie źródło. Na zwyrodnienie stawów najbardziej narażeni są sportowcy, ale problem dotyczy także osób pracujących przy komputerze, wykonujących pracę na kolanach, wykonujących czynności manualne. Najbardziej narażone na przeciążenia są wtedy stawy kolanowe i łokciowe. Ból reumatyczny stawów lub kości związany jest z występowaniem schorzeń reumatycznych obejmujących ponad 200 chorób opisanych w literaturze medycznej. Najczęstsze z nich to choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyny występowania schorzeń reumatycznych są znane tylko w przypadku kilkunastu z nich.

Bardzo częstą przyczyna bólów stawowych jest też choroba zwyrodnieniowa czyli osteoartroza, która może występować w dużych stawach: biodrowych lub kolanowych ale też w drobnych stawach kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe widoczne w badaniu rentgenowskim spotyka się u prawie wszystkich osób po 50. roku życia, ale obecność zmian nie zawsze idzie w parze z dolegliwościami. Najczęstsze skargi w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa to tak zwane popularnie „korzonki" czyli ból i sztywność pleców oraz kłopoty z porannym rozruszaniem się. W ciągu dnia dolegliwości zwykle łagodnieją. Zmiany zwyrodnieniowe dużych stawów to przede wszystkim ból i obrzęk uniemożliwiające wykonywanie podstawowych ruchów. Leczenie osteoartrozy jest długotrwałe i brak jest jednej skutecznej metody ale można łagodzić dolegliwości bólowe i stosować zamiennie różne terapie.

W bólach reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu. Rehabilitacja ruchowa dostosowana do wydolności chorego, zapobiega usztywnieniu stawu. W leczeniu często stosowane są przewlekle różne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w postaci tabletek lub zastrzyków. Bardzo pomocne mogą być też stosowane miejscowo plastry, np. PREL® red - plaster miejscowo rozgrzewający, zmniejszający odczyn zapalny oraz dolegliwości bólowe przez wiele godzin po naklejeniu na bolące miejsce.


Nerwobóle

Nerwoból (neuralgia) to napad silnego, promieniującego bólu w okolicy unerwianej przez dany nerw, spowodowany głównie stanem zapalnym lub jego uciskiem. Ból tworzą niewielkie bodźce oddziałujące na obszary wyzwalania bólu. Bodźce mogą się uaktywnić podczas zwykłych czynności dnia jak golenie, mycie twarzy, mycie zębów a nawet podczas mówienia. Mogą się wyzwolić pod wpływem niskiej temperatury lub zawiania. Ból jest odczuwalny w dzień, w nocy z reguły nie występuje. W początkowej fazie choroby zaczyna i kończy się gwałtownie, potem zwiększa się częstotliwość jego występowania. Może mu towarzyszyć łzawienie, skurcz mięśni czy ślinotok. Do najczęściej spotykanych należą nerwoból nerwu trójdzielnego (ataki silnego bólu w obrębie twarzy), nerwoból nerwu kulszowego (rwa kulszowa), nerwoból splotu ramiennego, nerwoból międzyżebrowy. Neuralgia jest częściej spotykana u osób po 60. roku życia, głównie kobiet.


Bóle krzyża

Bóle tej okolicy ciała wynikają m. in. z przyjęcia w procesie ewolucji wyprostowanej postawy ciała, do której kręgosłup lędźwiowo - krzyżowy nie został dobrze przygotowany. Bóle częściej dotyczą kobiet (70/1000) niż mężczyzn (57/1000). Częstotliwość występowania bólu rośnie wraz z wiekiem. W populacji ludzi dorosłych sięga 20%, a u osób powyżej 65. roku życia wzrasta do 49%. [2]

Jednym z najbardziej dokuczliwych bólów w tej okolicy jest rwa kulszowa. Jest spowodowana zapaleniem nerwu kulszowego, uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w dolnym odcinku kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy.

Objawia się silnym promieniującym bólem od okolicy lędźwiowo - krzyżowej przez pośladek w kierunku uda i podudzia wzdłuż nerwu kulszowego. Ataki bólu mogą być tak silne, że uniemożliwiają choremu poruszanie się. Wystąpienie rwy kulszowej może sprowokować nagły wysiłek, dźwignięcie bądź też wykonanie gwałtownego ruchu. Ból jest potęgowany przez kaszel, uniesienie wyprostowanej kończyny, napięcie mięśni brzucha, zgięcie głowy lub tułowia.

W Polsce rwa kulszowa stanowi ok. 2% wszystkich rozpoznań lekarskich, co daje jej 4. miejsce na liście głównych przyczyn absencji chorobowej. [2]

Bóle krzyża o mniejszym nasileniu, ale mające charakter przewlekły występują często u osób otyłych, o małej aktywności fizycznej, chociaż wyniki badań epidemiologicznych nie rozstrzygają jednoznacznie czy tak jest w istocie. Bardziej prawdopodobne wydaje się założenie, że otyłość negatywnie wpływa na przewlekłość dolegliwości. [3]


Leczenie miejscowe pomaga

Ból związany ze zmianami chorobowymi układu stawowo-mięśniowego zlokalizowanym w określonej okolicy (np. plecy, kark, barki, krzyż) można w dużym stopniu łagodzić stosując środki działające miejscowo. Najlepsze są środki, które zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, a jednocześnie miejscowo rozgrzewające, co ułatwia wnikanie substancji przeciwzapalnej i zwiększa jej skuteczność w znoszeniu bólu. Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku tego typu jest hydrożelowy plaster rozgrzewający PREL® red, oparty na innowacyjnej formule Hydronique. Cząsteczki substancji aktywnych plastra zawieszone są w hydrożelowym, polimerowym podłożu. Nowoczesna technologia zapewnia szybki efekt terapeutyczny, umożliwiając szybkie przenikanie substancji aktywnych (kapsaicyny i salicylanu glikolu) do głębszych warstw skóry. Kapsaicyna jest substancją czynną pieprzowca tureckiego. W kontakcie ze skórą pobudza receptory termiczne (stąd uczucie ciepła), zaś, salicylan choliny ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. Te skojarzone właściwości obu substancji są wykorzystywane do leczenia dolegliwości bólowych.

Plaster redukuje stan zapalny, przynosi ulgę w bólu pleców, krzyża, mięśni i stawów. Jest pomocny w nerwobólach i bólach reumatycznych. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po 15 -30 minutach po jego aplikacji.

PREL® red nie podrażnia ani nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać nawet przy utrzymywaniu na skórze przez kilka godzin. Ma przyjemny zapach, nie pozostawia śladów na ubraniu np. przy noszeniu w pracy. Co jest bardzo istotne łatwo i szybko się odkleja, bez odrywania włosów i bolesnego zdejmowania, tak częstego przy stosowaniu tradycyjnych plastrów.

Warto zatem pamiętać, że gdy dopadnie nas ból mięśni, stawów czy kręgosłupa, zastosowany hydrożelowy plaster PREL® red, zapewni szybki efekt terapeutyczny, łagodząc skutecznie bóle mięśni i stawów.

O skutecznści działania plastra PREL® red świadczą przyznane mu nagrody. Redakcja „Świata Kobiety" przyznała mu tytuł super produktu 2007 a w 2008 r. zdobył nagrodę zaufania „Złoty Otis".

PREL® red jest produkowany przez polską firmę Genexo Sp. z o.o., która rozwija się bardzo dynamicznie od chwili jej powstania w 2002 r. Oferuje wysokiej jakości produkty, do których należą leki przepisywane zarówno z rekomendacji lekarza, jak i preparaty OTC, suplementy diety i wyroby medyczne.

Opracowano na podstawie:


[1]. http://www.chinmed.com/praktyka/prakt_art/termoterapia.htm

[2]. J. Świerkot, Bóle krzyża - etiologia, diagnostyka i leczenie, w: Przewodnik Lekarza 2/2006.

[3]. DG. Borrenstein, Epidemiology, etiology, diagnostic evaluation and treatment of low-back pain, w: Curr Opin Rheumatol 2000.

[4] Senior.pl - Bóle stawów - przyczyny I zapobieganie.

[5] „Ból dolnej części pleców", w: „Lekarz Rodzinny", listopad 2004.