Brak calcium
Aby nasz organizm był zdrowy i pełen energii należy dostarczać mu codziennie odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Długotrwały brak któregoś z podstawowych składników odżywczych sprawi, że pogorszy się stan naszego zdrowia. Wapń jest jednym z takich niezbędnych z minerałów.
O wapniu słów kilka...
Wapń jest pierwiastkiem o symbolu chemicznym Ca, który może występować w przyrodzie w minerałach, takich jak wapień, marmur, kreda, kalcyt, gips, fluoryt, fosforyt i inne. Calcium znajdujemy również w wodach mineralnych, tkankach roślinnych i zwierzęcych, a także w organizmach ludzkich.
Wapń jest składnikiem zębów i kości oraz wspomaga układ nerwowy. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, krzepnięcia krwi oraz regulacji ciśnienia. Dzięki niemu zachowany jest prawidłowy rytm serca oraz działanie enzymów i hormonów. Ca pomaga w gojeniu się ran i w lepszym przyswajaniu witaminy B12. Wpływa też na dobry sen, nasze samopoczucie i odprężenie.
Wapń jest niezbędnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na Ca dla kobiety wynosi ok 1000mg. Przyswajamy go z produktów spożywczych lub łykając suplementy diety. Niestety nie są one dość skuteczne, dlatego zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa.
Gdy organizm woła o więcej wapnia!
Jest kilka sytuacji, gdy zapotrzebowanie organizmu na Ca rośnie:
Zobacz również:
1. Gdy kobieta jest w ciąży, wapń jest potrzebny do rozwoju kości płodu. Jeśli ma go za mało – dziecko pobiera go z naszych kości.
2. Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na złamania oraz osteoporozę. Dzieje się tak na skutek dużego ubytku masy kostnej.
3. Osoby odchudzające się mogą mieć obniżony poziom hormonów, które biorą udział w przyswajaniu wapnia – sprawia to że gęstość kości maleje.
Gdzie szukać wapnia?
Jest wiele produktów spożywczych zawierających ten cenny minerał. Na pewno więc każdy znajdzie coś smacznego dla siebie.
Najwięcej Ca znajduje się w produktach mlecznych, takich jak twarożki, mleko, jogurt, kefir, maślanka oraz sery żółte i pleśniowe. Te ostatnie należy sobie jednak rozsądnie dawkować, gdyż zawierają sporą dawkę tłuszczu.
Inne produkty zawierające drogocenny wapń to ryby ( najwięcej w tych w konserwach ), orzechy, warzywa strączkowe i zielone, np. kapusta, szpinak, brukselka, czekolada mleczna oraz soja.
Duża ilość wapnia może znajdować się również w twardej wodzie studziennej lub wodociągowej.
Do wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D, którą organizm wytwarza pod wpływem słońca. Pamiętajmy więc o codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu.
Jakie są skutki niedoboru wapnia?
Do negatywnych skutków w przypadku niedoboru wapnia zaliczamy przede wszystkim:
- osteoporozę,
- zaburzenia wzrostu,
- choroby dziąseł,
- kłopoty z paznokciami i włosami,
- zaparcia,
- wysypki,
- kurcze mięśni,
- mrowienie i drętwienie w rękach i nogach,
- krzywicę,
- zwolnienie tętna,
- bóle w stawach.
Autor:
Sylwia Sabala
Komentarze do: Brak calcium