Zróżnicowanie genetyczne może również wyjaśnić niski poziom witaminy D we krwi. Brak witaminy D nie jest związany tylko z odżywianiem albo zbyt rzadkim przebywaniem na słońcu. Zespół badawczy z Instytutu Lady Davis w Montrealu właśnie odkrył, że trzy wariacje genetyczne mogłyby być związane także z niedoborem witaminy D.
Osoby najbardziej narażone na ryzyko mają aż do 2,5 razy więcej szans na ucierpienie na brak witaminy D. 10% Kanadyjczyków (czyli 3 miliony ludzi) ma niedobór tej witaminy oraz 1,1 miliona Kanadyjczyków mają bardzo wyraźnie zaznaczony brak witaminy D.
Bardziej dogłębne badania będą przeprowadzane wkrótce i będą miały na celu zrozumienie roli genów w tym procesie: czy geny wchodzą w interakcję ze słońcem, które jest wielkim źródłem witaminy D, oraz czy geny wchodzą w interakcję z suplementami.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia kości i tkanki mięśniowej. Niewystarczająca ilość tej witaminy sprzyja pojawianiu się tłuszczu, osłabia mięśnie, a także sprzyja występowaniu niektórych chorób, takich jak rak, osteoporoza, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a także choroby autoimmunologiczne.
Komentarze do: Brak witaminy D jest również sprawą genetyki