Brunatna tkanka tłuszczowa to korzystny typ tłuszczu spalający energię i glukozę, by wytworzyć ciepło a badania nad zwierzętami wskazują, że chroni on przed cukrzycą i otyłością. Teraz, nowe badania sugerują że długotrwałe wystawienie na zimne otoczenie może zachęcać do wzrostu tego „dobrego” tłuszczu u ludzi, co korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i energii.
Doktor Paul Lee, wcześniej pracujący dla Narodowego Instytutu ds. Cukrzycy, Trawienia i Chorób Nerek przeprowadził badania. Wcześniej on i jego zespół wykazali, ze ludzie z obfitą brunatną tkanką tłuszczową są chudsi i mają zaniżony poziom cukru we krwi. Wykazali również że zwyczajne komórki białego tłuszczu mogą zamienić się w dobroczynny „dobry” brunatny tłuszcz. Jednakże, do czasu nowych badań, nie wiadomo było jak do tego dochodzi.
W celu zbadania czemu tak się dzieje, doktor Lee i jego zespół analizowali oddziaływanie na brunatny tłuszcz i balans energii w kontrolowanym przez temperaturę otoczeniu. Badanie nazwano Iceman ( Impact of Chronic Cold Exposure in Humans- oddziaływanie na długotrwałe wystawienie na zimno u ludzi) i trwało ono 4 miesiące, skupiając pięciu mężczyzn w wieku 19-23 lat.
Zimno zwiększa brunatną tkankę tłuszczową, a ciepło ją wstrzymuje
Uczestnicy badania za dnia brali udział w codziennych obowiązkach, w nocy zaś spali w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach, gdzie temperatura była zmieniana. Podczas pierwszego miesiąca, temperaturę w pokojach ustawiono na 24 stopnie Celsjusza- tak zwana temperatura 'termo neutralna” - ciało nie traci ani nie gubi ciepła. W drugim miesiącu badań, temperaturę zmniejszono do 19 stopni C, w trzecim wrócono do 24 st. c, by w ostatnim miesiącu podnieść ją do 27 stopni C.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
W trakcie całych badań, badacze mierzyli u mężczyzn brunatny tłuszcz, używając skanera hybrydowego - połączenie skanera pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) z tomografem komputerowym (CT). Mierzono zmiany metabolizmu w tkance mięśniowej i tłuszczu za pomocą biopsji.
Wyniki pokazały, że umiarkowane zimno (19 st. C) zwiększyło ilość brunatnej tkanki tłuszczowej u mężczyzn o 30-40%, gdy ciepła temperatura (27 st. C) zmiesza jej ilość do unormowanego poziomu.
Co więcej, doktor Lee zanotował, że wraz z powiększeniem brunatnej tkanki polepsza się wrażliwość na insulinę i szybkość spalania energii po pożywieniu.
- Polepszenie wrażliwości na insulinę towarzyszący wzrostowi brunatnej tkanki tłuszczowej może otworzyć nową drogę w leczeniu ograniczonego metabolizmu glukozy w przyszłości. Z drugiej strony mniejsze wystawienie na zimno przez szeroko stosowane centralne ogrzewanie we współczesnym społeczeństwie, może osłabiać funkcje brunatnej tkanki i być ukrytą przyczyną problemów z metabolizmem i otyłością - rzekł doktor Lee.
Ciepłe domy „przyczyną otyłości”
Autorzy badania twierdzą, że ich odkrycie naprowadziło na hipotezę, wg której manipulacja temperaturą w celu zwiększenia brunatnego tłuszczu, może być pomyślna strategią w leczeniu cukrzycy i otyłości. Doktor Lee przedstawił badania z USA i Wysp Brytyjskich, gdzie zmierzono temperatury pojedynczych domów pod czas ostatnich kilku dekad. Stwierdzono, że temperatura w pomieszczeniach zwiększyła się z 19 do 22 stopni - co jest przedziałem obniżającym tworzenie się brunatnej tkanki tłuszczowej. To zaś w towarzystwie braku aktywności i niezdrowej diety jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym otyłość.
Jarosław Koperski
Komentarze do: Brunatna tkanka tłuszczowa zwiększa się w zimnym otoczeniu