Cukrzyca typu II należy do chorób cywilizacyjnych związanych z trybem życia, jaki prowadzimy. Co zrobić, aby jej zapobiec? Do grupy osób najbardziej zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę typu II należą te z nadwagą i otyłością. Według statystyk chorują one od dwóch do czterech razy częściej niż szczupli ludzie. Ten rodzaj cukrzycy jeszcze stosunkowo niedawno był domeną seniorów.
Jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważono jej zwiększone występowanie u dzieci, co jest naturalną konsekwencją karmienia najmłodszych niezdrowym jedzeniem, często fast-foodami.
Cukrzyca typu II jest złożoną chorobą. Jak pozostałe odmiany, charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przyczyny mogą być różne. Albo insulina odpowiedzialna za regulację glukozy jest wytwarzana przez trzustkę w zbyt małych ilościach, albo organizm nie potrafi jej właściwie użyć.
Co sprzyja występowaniu cukrzycy?
Wspomniany późny wiek (od 60. roku życia wzwyż) i otyłość, jak i choroby trzustki, predyspozycje genetyczne i nadciśnienie tętnicze. Powinniśmy czuć się zaalarmowani w sytuacji, gdy odczuwamy zmęczenie, osłabienie, kurcze mięśni, często oddajemy mocz, a rany goją się dłużej, niż powinny. Dodatkowo do zespołu objawów cukrzycy typu II mogą należeć również powtarzające się zakażenia pochwy u kobiet i problemy z potencją u mężczyzn.
Uwaga, uwaga… cukrzyca typu II niekoniecznie musi mieć wyżej wspomniane objawy. Zdarzają się przypadki, gdy występuje bezobjawowo. Zatem najrozsądniej jest po prostu badać regularnie poziom cukru we krwi. Regularnie, czyli przynajmniej raz w roku. Badanie nie jest skomplikowane. Wystarczy oddać krew do pobrania, będąc na czczo, co możemy zrobić w każdej przychodni. Na wyniki nie czeka się długo. Odbierając je, powinniśmy wiedzieć, że prawidłowy rezultat mieści się w przedziale od 60 do 100 mg/dl.
W przypadku rozpoznania cukrzycy typu II u pacjenta można ją leczyć na różne sposoby. W początkowej fazie choroby najczęściej wystarczy odpowiednia dieta i trening ruchowy. Są to podstawowe kroki w walce z nią. Dzięki nim trzustka jest stymulowana do produkcji insuliny, a przyswajanie cukru z przewodu pokarmowego jest utrudnione. Poprawia się również czułość narządów na działanie insuliny.
Zobacz również:
Leczenie cukrzycy generalnie sprowadza się do utrzymywania najbardziej właściwego dla organizmu poziomu cukru. W bardziej zaawansowanym stadium cukrzycy muszą przyjmować leki doustne. Jeżeli to nie skutkuje, konieczne jest, aby poddali się insulinoterapii, podczas której muszą samodzielnie kontrolować poziom glukozy we krwi i w moczu. Jest to dość uciążliwe. Lepiej zatem nie dopuścić do zachorowania na cukrzycę.
– Aby uniknąć zachorowania na cukrzycę typu II, nie wystarczy sama kontrola poziomu glukozy we krwi. - tłumaczy Anna Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. - Wypadałoby zadbać o zdrowie w najprostszy z możliwych sposobów, a więc za pomocą zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych.
Zasadniczo zbilansowana dieta powinna być dobrana indywidualnie przez dietetyka. Natomiast istnieje kilka ogólnych zasad, które dotyczą każdego bez wyjątku. Posiłki najlepiej jeść regularnie, urozmaicone. Najlepiej unikać tłuszczu, soli i produktów zawierających duże ilości cukru, zamiast tego wybierając takie, które są bogate w witaminy i składniki mineralne.
W codziennym jadłospisie koniecznie powinno znaleźć się wiele produktów zawierających błonnik. Błonnik ma ogromne znaczenie nie tylko w profilaktyce leczenia cukrzycy typu II, ale także już podczas walki z chorobą. Odgrywa on dużą rolę w procesie stabilizacji glikemii, a więc stężenia cukru we krwi. Dzięki niemu glukoza wchłania się zdecydowanie wolniej. Szczególnie bogate w błonnik są owoce, warzywa, płatki i otręby owsiane.
Co do ćwiczeń ruchowych, najlepsze są takie, które wymagają używania jak największej liczby mięśni. Zaliczają się do nich m.in. jazda na rowerze, pływanie, czy bieganie. Dobrym pomysłem jest również praktykowany codziennie spacer. Wystarczy w drodze do pracy wysiąść dwa przystanki wcześniej z autobusu albo zaparkować samochód dalej niż zwykle, jeżeli nie mamy czasu na dłuższe spacery w lesie czy parku.
***
Firma Sante A. Kowalski sp. j. jest liderem na rynku żywności korzystnej dla zdrowia. Od pięciu lat, dzięki prowadzonej strategii oraz inwestycjom odnotowuje ciągły wzrost obrotów na poziomie 25% rocznie. Firma posiada już pierwsze miejsce na rynku musli i produktów sojowych. Od wielu lat eksportuje swoje produkty - do Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Szwecji, Austrii, Islandii, ale też na Bliski Wschód. W ciągu 17 lat działalności była wielokrotnie wynagradzana i wyróżniana. Trzykrotnie zdobyła tytuł w rankingu „Gazele Biznesu” (2005, 2006, 2007 r.), otrzymała statuetkę CoolBrands Polska 2006/07 i Laur Konsumenta 2005, została Liderem Przedsiębiorczości 2005, a w 2008 r. produkowana przez Sante Granola zwyciężyła w kategorii produkty śniadaniowe w konkursie HIT HANDLU. Portfolio firmy liczy obecnie ponad 100 produktów wspierających zdrowy tryb życia i odżywiania.
Komentarze do: Byle nie za słodko