W parku zwierzęcym w Hampshire, właśnie otwarto centrum badań nad zdolnościami kognitywnymi makaków. Centrum tym małpy te mogą uczestniczyć dobrowolnie w doświadczeniach polegających na posługiwaniu się ... komputerami dotykowymi, zaproponowanymi przez naukowców.
W Marwell Wildlife Park, w parku zwierzęcym usytuowanym w pobliżu Winchester, w Anglii, wysepka, gdzie żyją makaki czubate (Macaca nigra) z Sulawesi, które są gatunkiem zagrożonym (ich liczba spadła o 80% w ciągu ostatnich 40 lat), właśnie została połączona z centrum badań poznawczych nad tymi naczelnymi.
Cecha charakterystyczna tego centrum? Małpy mogą udawać się tam z własnej woli, dobrowolnie, na tak długo, jak im się podoba, dzięki bezpośredniemu połączeniu między ich schronieniami a pomieszczeniami, gdzie pracują naukowcy.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
A ci ostatni, z departamentu psychologii uniwersytetu w Portsmouth, proponują naczelnym naukę posługiwania się komputerami z ekranami dotykowymi. Tym sposobem, naukowcy chcą badać pamięć naczelnych, ich sposób komunikowania, a także ich emocje.
Strefa odgrodzona szkłem pozwala gościom obserwować to interesujące doświadzczenie.
Małpy te mogą również dokonywać wyborów posługując się ekranem dotykowym. A to jest dla nas bezpośrednim otwartym oknem, pozwalającym nam lepiej je zrozumieć. Metoda ta jest niezwykłym sposobem na badanie tych zwierząt, ponieważ są one z natury ciekawskie i chcą poznać zadania, które się je im proponuje. Makaki te naprawdę chętnie uczestniczą w różych aktywnościach z badaczami, komentuje w ten sposób pani doktor Bridget Waller, dyrektorka naukowa tego projektu, z uniwersytetu w Portsmouth.
Komentarze do: Centrum badań nad naczelnymi pracuje z małpami-ochotnikami