Na razie bardzo poważnie Hiszpania i Portugalia, w trochę mniejszym stopniu Francja, Włochy, Szwajcaria i Anglia. Tam grypa już zaatakowała! Wyizolowano już aż trzy szczepy wirusa! Również doniesienia napływające od naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy są dość niepokojące.
Co prawda jak pokazują najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny w ciągu ostatnich trzech tygodni nie można na razie mówić o gwałtownym wzroście zarejestrowanych przypadków zachorowań na grypę (ok. 4,5 tysiąca tygodniowo). Wzrasta jednak gwałtownie liczba zachorowań na przeziębienie i infekcje grypopodobne. A Specjaliści z Krajowego Ośrodka ds. Grypy są zdania, że dopóki nie zostanie wyizolowany odpowiedzialny za to wirus, dane będące w posiadaniu PZH nie będą kompletne.
Możemy poza tym obawiać się także, że rychły atak grypy będzie nagły i silny. Po pierwsze, po okresie nietypowej zimy, obfitującej w gwałtowne zmiany temperatury nadszedł czas śniegu, mrozu, przejmującego wiatru - organizm człowieka nie zdążył wystarczająco uodpornić się na atak zjadliwych wirusów grypy. Po drugie epidemiolodzy alarmują o grożącej nam światowej epidemii, która zdarza się raz na kilkadziesiąt lat, ale zbiera wtedy obfite żniwo. W 1968 roku wirus Hongkong zabił na świecie niemal 700 tysięcy osób."Ryzyko ogólnoświatowej fali zachorowań na grypę już dawno nie było tak wysokie jak obecnie" - ostrzegł ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Klaus Stoehr. "Występują wszystkie warunki takiej pandemii" - powiedział ekspert, zwracając zarazem uwagę, że na świecie brakuje szczepionek przeciw grypie. Ostatnio postrach sieje wirus ptasiej grypy H5N1. To właśnie jego najbardziej obawiają się naukowcy - zarówno on sam jak i jego mutacje ( w tym groźba odmiany zwierzęco - ludzkiej) mogą okazać się w niedalekiej przyszłości najgroźniejszymi zabójcami.
Zobacz również:
To, czy fala grypy przedostanie się do Polski jest według inspektorów sanitarnych trudne do przewidzenia. Na wszelki wypadek warto wiedzieć, co należy robić, żeby objawy choroby oraz jej skutki były jak najłagodniejsze. Tym bardziej, że roznosi się błyskawicznie a w grupie największego ryzyka są dzieci i osoby starsze. Grypa jest groźna z powodu powikłań, którymi mogą być wtórne zapalenie płuc, zapalenia mięśnia sercowego i powikłania neurologiczne. Gdy jednak grypa nas już dopadnie warto wiedzieć jak złagodzić objawy - warto sięgać po wieloskładnikowe leki zwalczające jednocześnie kilka objawów infekcji. Ponadto zawsze kiedy podejrzewamy grypę należy skonsultować się z lekarzem.
Dalszych informacji na temat sytuacji udziela biuro prasowe CIoPiG. Do Państwa dyspozycji są Eksperci CIoPiG m.in. z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii - Odpowiedzą oni na wszystkie pytania dotyczące zapobiegania i leczenia objawów grypy.
Komentarze do: Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie Ostrzega - Polska zagrożona epidemią grypy. (2)
Ptasia grypa
2Podajecie tylko że ptaki roznoszą, ale jak my ludzie się zarażamy tą ptasią grypą drogą kropelkową, a może po zjedzeniu tylko zarażonego mięsa? Czy małe dzieci poniżej drugiego roku życia można zaszczepić przeciwko grypi... pokaż całość
Powodem zarażenia jest bliski kontakt z żywym zarażonym drobiem. Z komentarzy do artykułu o ptasiej grypie wiem, że nie ma przeciwskazań do szczepienia małych dzieci. Zobacz te komentarze... pokaż całość