Publikując swoje prace w przeglądzie naukowym PNAS, badacze niemieccy opowiadają, w jaki sposób przebadali DNA kopalnych koni prehistorycznych. Dodatkowo, niemieccy naukowcy pokazali, że kolor ich sierści był bardzo podobny do koni przedstawionych na ścianach jaskiń, namalowanych przez naszych odległych przodków.
W czasie swoich poprzednich prac, doktor Arne Ludwig, z instytutu badań zoologicznych (Institut Leibniz) w Berlinie, a także jego koledzy, przeanalizowali DNA pobrane z kości kopalnych prehistorycznych koni. Analizy te pozwoliły stwierdzić, że zwierzęta te miały umaszczenie czarne albo kasztanowe.
Ale, pozostawało jeszcze jedno pytanie bez odpowiedzi, jak na razie: dlaczego niektóre skalne malunki, jak na przykład te z groty Pech Merle (Lot we Francji) prezentowały konie cętkowane, trochę na obraz gepardów?
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Aby więc mieć czyste sumienie, ta sama ekipa ponownie postanowiła przeanalizować DNA jakiejś trzydziestki przestawicieli koni kopalnych, pochodzących z kilku regionów mieszczących się między Syberią a Półwyspem Iberyjskim.
Rezultat: 18 z tych koni było brązowych, 6 było czarnych a ... 6 nosiło mutację genetyczną, która daje, u koni współczesnych, plamy białe i czarne.
Konie z groty Pech Merle we Francji nie są więc efektem symbolizmu – jak to przypuszczali niektórzy prehistorycy – ale raczje są reprezentacją realistyczną naprawdę żyjących, cętkowanych koni, które, wraz ze swoimi współbratymcami o jednolitym umaszczeniu, przemierzały Eurazję i stanowiły ważną część życia człowieka jakieś 25 000 lat temu.
Stąd też miejsce przyznawane tym koniowatym, które prezentują nawet 30% zwierząt malowanych na ścianach grot.