Szukaj

Chińskie ćwiczenia zdrowotne

Podziel się
Komentarze0

Podczas gdy w Polsce panuje powszechna moda na jogę, na Zachodzie od 20 lat panuje zachwyt również innymi ćwiczeniami mającymi bardzo stary rodowód nazywającymi się Qigong (wym. Czi Kung).


Czym jest Qigong?

Tłumacząc bezpośrednio z chińskiego to praca (kultywowanie) energi qi (energii życiowej) do poziomu w którym płynie ona bez przeszkód w naszym organizmie. Historię Qigongu ocenia się na ok.3000-5000 lat. Wszystko wskazuje na to, że ta druga data jest prawidłowa, ponieważ pierwsze zapiski o Qigongu odnajdujemy już w pismach powstałych za czasów legendarnego władcy Chin zw. Żółtym Cesarzem (panującym w latach 2697–2597 p.n.e).

Niektórzy określają Qigong jako „chińską jogę” bądź „chińską gimnastyką relaksacyjną”, ale o co naprawdę chodzi w Qigongu?

Ćwiczenia Qigong polegają na prostych ruchach fizycznych, odpowiednich postawach ciała, oddechu oraz wizualizacji przechodzącej czasem w medytację. Ćwiczenia te są znacznie prostsze w wykonaniu od jogi, która wymaga często bardzo elastycznego ciała do wykonania swoich specyficznych pozycji. Qigong jest także prostszy w wykonaniu od innego znanego systemu Taiji quan, ponieważ nie wymaga zapamiętania tak wielu ruchów zawartych w formach Taiji, ani opanowania płynnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi ruchami.

Na przestrzeni dziejów powstało wiele systemów Qigong. Najbardziej kluczowe dla rozwoju Qigongu okazały się 3 systemy:

1. „Zabawy 5-ciu zwierząt”-stworzone przez wybitnego chińskiego lekarza Hua Tuo (II w n.e.)
2. „Da Mo Qigong”- stworzony przez buddyjskiego mistrza Bodhidharmę dla mnichów z klasztoru Shaolin -wtedy będącego u początków swej historii (VI w n.e.) To właśnie ten system Qigong stał się podstawą do stworzenia w przyszłości słynnego kung-fu z klasztoru Shaolin. Mnisi za czasów Bodhidharmy byli w kiepskiej formie fizycznej, ponieważ głównie praktykowali siedzącą medytację, nie mieli wiele ruchu. Współcześni ludzie na Zachodzie podobnie coraz więcej spędzają czasu przed komputerem i dopadają nas coraz częściej dolegliwości spowodowane m.in. brakiem ruchu. W mojej opinii ten system jest najlepszym dla współczesnych ludzi Zachodu.

3. „8 Kawałków Brokatu”- stworzone przez generała Yeuh Fei dla swoich żołnierzy, którzy pochodzli z ludu.

Qigong jest jednym z filarów tradycyjnej medycyny chińskiej. Bazuje także na tych samych założeniach jak akupunktura tzn. ćwiczenia te mają za zadanie sprawić, iż  energia qi w meridianach (czyli kanałach energetycznych znajdujących się wewnątrz ciała) będzie płynęła bez przeszkód a przez to dotrze bez problemów do każdego zakamarka naszego ciała. Efekt to zdrowe ciało i dobre samopoczucie.

O zdrowotnym działaniu Qigongu Chińczycy wiedzieli od tysięcy lat. Teraz z racji pozycji nauki w zachodnim świecie podjęto się badań naukowych nad działaniem Qigongu na ludzki organizm (badania przeprowadzają zarówno naukowcy zachodni jak i ich chińscy koledzy po fachu).

Jakie są skutki zdrowotne na organizm?


Olbrzymie! Wśród podstawowych wymienić należy:
  • znaczna redukcja stresu (w tym wzmocnienie układu nerwowego)
  • wzmacnia naturalną odporność organizmu
  • reguluję wagę ciała tak, że osoby otyłe stracą zbędne kilogramy a osoby zbyt szczupłe przybędą na wadze do optymalnego poziomu
  • organizm jest dobrze dotleniony (wzmacnia układ oddechowy)
  • usprawnia układ krwionośny (wzmacniając m.in. serce)
  • reguluje pracę układu pokarmowego (wspomaga funkcję żołądka i jelit, zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych, pobudza działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego)
  • wzmacnia a zarazem uelastycznia mięśnie oraz stawy
Dotychczasowe badania pokazują także, że ćwiczenia Qigong świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju chorobach przewlekłych jak: reumatyzm, nadciśnienie, choroba wieńcowa, astma, przewlekłe zapalanie oskrzeli i wiele  innych. Oczywiście nie są jedynym panaceum na te schorzenia, ale badania pokazują, że świetnie dopełniają dotychczasowe terapie jak np. przy leczeniu nowotworów pozwalając chorym lepiej przejść chemioterapię i szybciej się po niej zregenerować.


Dawne systemy Qigong były tworzone przez taoistów i buddystów. W obecnych czasach świeccy praktykujący oraz lekarze opierając się na starych systemach tworzą nowe zwane qigongami medycznymi.

Jeśli więc szukasz ćwiczeń, które nie będą wymagać od Ciebie zbyt dużego wygimnastykowania ani nie masz na tyle sił, aby ćwiczyć fitness bądź aerobik z całego serca polecam Qigong. Tym bardziej, że są to ćwiczenia, które mogą wykonywać zarówno osoby młode jak i w wieku emerytalnym i dokładnie takie osoby spotykają się na zajęciach, które prowadzę Mam wielką frajdę widząc jak Qigong staje się płaszczyzną łączącą pokolenia i ich wzajemne porozumienie.

Warto zapoznać się z tymi ćwiczeniami choć trzeba przyznać, że w Polsce na razie jest mało wykwalifikowanych instruktorów. W wyborze instruktora najlepiej sprawdzić czy daną osobę znają organizacje niżej wymienione.

Ze swej strony polecam:


1. Gdynia - Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu e-mail: luohan@wp.pl
2. Kraków -Centrum Choy Lee Fut Polska http://www.clf.pl/krakow/view/75
3. Kraków - Qigong 5 zwierząt http://www.bailung.com/
4. Wrocław - Akademia Taiji i Qigong Tomasza Grycana http://www.wudang.pl/
5. Qigong „Latającego Żurawia” http://www.qigong.org.pl/  –instruktorzy są dostępni w wielu miastach Polski
6. Warszawa - Warszawska Grupa Shaolińskiego Qigong www.shaolinqigong.pl

Rafał Becker
Warszawska Grupa Shaolińskiego Qigong
www.shaolinqigong.pl