W Chinach, 10% pól ma być zanieczyszczonych, głównie metalami ciężkimi. Takie niepokojące stwierdzenie jest rezultatem rządowego oficjalnego śledztwa. Donosi o nim chińska prasa.
Chiny zmagają się z bardzo wyraźnymi problemami związanymi z obecnością metali ciężkich, których poziom przekracza dozwolone granice, stwierdza Wan Bentai, inżynier w ministerstwie ochrony środowiska w Chinach, jak donosi dziennik Nanfang Dushi Bao.
Dzisiaj, około jedna dziesiąta pól uprawnych w tym kraju ma być dotknięta tego typu zanieczyszczeniami, oznajmia chiński rząd. Metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, kadm, miedź albo nikiel, które są odpadami przemysłowymi, przenikają do ziemi poprzez wodę, która służy do nawadniania, jak podkreśla Wan Bentai, inżynier w ministerstwie ochrony środowiska.
Zobacz również:
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Jak znosimy cierpienie?
- Jak ustalić ojcostwo? Podstawowe informacje o procedurach formalno - prawnych
- Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
Przypadki zanieczyszczeń metalami ciężkimi powtarzają się stale w ciągu ostatnich lat, a w samym tylko styczniu i lutym odnotowaliśmy 11 przypadków zatrucia, w tym dziewięć przypadków obecności ołowiu we krwi, ubolewa jeszcze specjalista.
W przeciągu trzech ostatnich dziesięcioleci, ekstremalnie szybkie uprzemysłowienie Chin, zaznaczyło się licznymi skandalami środowiskowymi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, obywatele tego państwa wyrażali swoje oburzenie takim stanem rzeczy, organizując liczne manifestacje i domagając się zamknięcia niebezpiecznych, zanieczyszczających fabryk.
A ostatnio, w Haining, na wschodzie krau, setki manifestantów postarały się o prowizoryczne zamknięcie fabryki paneli słonecznych. Fabryka ta jest odpowiedzialna za toksyczne odpady, które zdanie protestujących, skaziły ryby żyjące w pobliskiej rzece i przyczyniły się do trzydziestu przypadków zachorowań na raka.