Chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego oświadczyło, że chińska policja zatrzymała prawie 2 000 ludzi zamieszanych w ogólnoświatowy przerzut fałszywych leków, zajęła towar o wartości ponad 180 milionów dolarów, przechwytując podrobione produkty i niszcząc 1 100 zakładów produkcyjnych.
W całej operacji udział wzięło 18 000 policjantów. Odkryto podczas niej sfałszowane leki, rzekomo leczące najróżniejsze choroby, począwszy od cukrzycy, kończąc na lekach na wysokie ciśnienie krwi – oświadczyło chińskie ministerstwo na swojej stronie internetowej.
Podejrzani posunęli się do sprzedaży tych leków w Internecie, a nawet do zamieszczania ogłoszeń w gazetach i w telewizji. Fałszywki powodowały problemy, takie jak uszkodzenia wątroby i nerek, niewydolności serca.
Metody przestępców były podłe i doprowadziły ludzi do wściekłości, mówi przedstawiciel ministerstwa.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Rząd wielokrotnie obiecywał zaostrzenie regulacji, zwłaszcza po licznych skandalach związanych z bezpieczeństwem ryb, leków, zabawek, past do zębów, ubrań dla dzieci, opon i mleka wzbogacanego w melaminę.
Ale niewiele zrobiono, oprócz kilku bardzo nagłośnionych aresztowań.
Na początku tego roku wybuchł skandal z kapsułkami skażonymi chromem, których długotrwałe zażywanie wiązało się z uszkodzeniami narządów.
Pomimo że najnowszą akcję chińskiej policji okrzyknięto sukcesem, ministerstwo ostrzega, że może być za wcześnie, by mówić o zwycięstwie i nie można spoczywać na laurach.
Walka ze zbrodnią, jaką jest dokonywanie fałszerstwa na lekach, jest nadal bardzo ciężka, ponieważ przestępcy ciągle wymyślają nowe sposoby, są coraz sprytniejsi i coraz lepsi w swoim "fachu".
Ministerstwo apeluje, żeby leki kupować tylko w aptekach bądź w szpitalach i nie wierzyć reklamie obiecującej "cuda”.