Kilka dni temu, chirurg ze szpitala uniwersyteckiego w Gand w Belgii, ogłosił, iż jego zespół zrealizował z sukcesem tydzień wcześniej przeszczep twarzy. Bez wątpienia jest to premiera w tym kraju. Belgia tym samym jest trzecim krajem europejskim, po Hiszpanii i Francji, gdzie przeprowadzono tego typu spektakularną operację.
Chodzi więc o przeszczep całkowicie nadzwyczajny, o niezwykłe wyzwanie dla zespołu operujacego ze szpitala uniwersyteckiego w Gand.
Ekipą tą kierował profesor Philippe Blondeel. Operację przeprowadzono na belgijskim pacjencie, który doznał bardzo ciężkiego urazu twarzy. Skóry brakowało mu przede wszystkim w centralnej części twarzy, nie miał ust, mięśni, nerwów.
Jeżeli chodzi o kości, które zostały zastąpione, to również była środkowa część twarzy, poniżej oczu, aż do szyi.
Tego wszystkiego nie było, wyjaśnił profesor Philippe Blondeel w komunikacie dla RTBF. Operacja polegała więc na zastąpieniu całego dołu twarzy dzięki twarzy ostatnio zmarłego dawcy, którego rodzina podkreśliła, iż chce pozostać anonimowa.
Zobacz również:
- Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii
- Nowatorska operacja przeprowadzona w Poslce - wszczepienie pacjentowi więzadła od świni!
- Małoletni, jako dawcy w świetle polskich przepisów transplantcyjnych
- Transplantacja krwi pępowinowej może uratować życie!
- W Afryce Południowej miał miejsce pierwszy udany przeszczep penisa
- Przeszczep: dlaczego należy zażywać lek immunosupresyjny?
- Pierwszy całkowity przeszczep twarzy: wyzwanie dla chirurga
- 50 - lecie transplantacji wątroby: współczesne bariery i perspektywy
W sumie, interwencja trwała ponad dwadzieścia godzin i zmobilizowała sześćdziesiąt pięć osób personelu.
Pacjent ma się dobrze, a nawet superdobrze, biorąc pod uwagę, że nie minął nawet tydzień po operacji, oznajmił profesor Philippe Blondeel w komunikacie kanału telewizyjnego RTL-TVI. Pacjent już przełknął trochę wody, mówił, czego nie oczekiwaliśmy – spodziewaliśmy się, że nie będzie mógł mówić tak szybko tuż po operacji.
Przeszczep twarzy w Belgii jest więc dziewiętnastą tego typu transplantacją, zrealizowaną na całym świecie, od czasów częściowej transplantacji, z której skorzystała w 2005 roku Francuzka Isabelle Dinoire.
W obliczu sukcesu operacji, profesor Philippe Blondeel ogłosił, że szpital uniwersytecki w Gand chciałby przeprowadzić w przyszłości inne transplantacje na podstawie innych tkanek, niekoniecznie tkanek twarzy, ale równiż innych części ciała, na przykład ramion albo brzucha, jak donosi francuska agencja prasowa, Agence France Presse.
Komentarze do: Chirurdzy w Belgii przeprowadzają pierwszy przeszczep twarzy