Szukaj

Chirurgia plastyczna - kiedy starać się o refundację?

Podziel się
Komentarze0

Jedni korzystają z niej w celach estetycznych, by podkreślić swoją urodę, dla innych jest to szansa na powrót do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chirurgia plastyczna ma dwa oblicza. Warto pamiętać, że niektóre zabiegi mogą być refundowane przez NFZ.


W dyskusjach na temat operacji plastycznych często spotykamy się z opiniami, które traktują tę dziedzinę medycyny tylko i wyłącznie jako chirurgię służącą do poprawy i wyeksponowania urody np. poprzez operację powiększenia piersi czy plastykę brzucha. Nic bardziej mylnego. Chirurgia plastyczna to przed wszystkim pomoc dla osób, które posiadają wady wrodzone, ucierpiały w wyniku urazów oraz chorób i ich następstw.

Usługi z zakresu chirurgii plastycznej wciąż pozostają niedostępne dla wielu pacjentów ze względu na wysokie koszty, wahające się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych za zabieg. Operacje plastyczne nie są zwykle refundowane, choć istnieją szczególne okoliczności, w których interwencja chirurga plastycznego może zostać wykonana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Są to głównie przypadki operacji rekonstrukcyjnych ze wskazań medycznych, przeprowadzane w wyniku porozszczepowego zniekształcenia nosa i wargi, niedorozwoju piersi, ginekomastii, opadania powiek lub porażenia nerwu twarzowego. O możliwości refundacji możemy myśleć również wtedy, kiedy operację należy wykonać ze względu na obrażenia, jakich doznał pacjent. Zalicza się do nich: pourazowe zniekształcenie nosa, blizny przerostowe i keloidy, blizny pooparzeniowe, a także pourazowe ubytki tkanek miękkich.


Chirurdzy plastyczni spełniają ważną rolę również przy usuwaniu następstw chorób. Na refundację mogą liczyć pacjenci dotknięci nowotworami skóry, szczególnie okolicy twarzoczaszki, leczący trudno gojące się rany, znamiona barwnikowe, nienowotworowe guzy skóry, a także kwalifikujący się do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi i kompleksu otoczka-brodawka.

Aby skorzystać z usług poradni chirurgii plastycznej w ramach umowy z NFZ, pacjent musi posiadać: ważny dokument potwierdzający prawo do świadczeń w ramach ubezpieczenia w NFZ, a także ważne skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, przyjmującego w ramach umowy z NFZ.

Aktualnie, jedyną poradnią chirurgii plastycznej w Wielkopolsce, mającą podpisany kontrakt z NFZ jest poradnia Centrum Medycznego Certus nr 1 w Poznaniu. Placówka wykonuje zabiegi ogólne: plastyki miejscowe, przeszczepy tkanki tłuszczowej, przeszczepy skóry, chrząstki i kości, zabiegi elektrokoagulacji, kriochirurgii, a także drobne zabiegi chirurgiczne.

Komentarze do: Chirurgia plastyczna - kiedy starać się o refundację?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz