Infekcje wywołane bakterią Chlamydia trachomatis mogą spowodować takie uszkodzenia DNA, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka, jak sugeruje badanie opublikowane w Cell Host & Microbe. Naukowcy z Max Planck Institute for Infection Biology w Berlinie udowodnili na ludzkich komórkach hodowanych w laboratorium, że te, które były zakażone Chlamydią, były też bardziej narażone na uszkodzenia DNA, w porównaniu do komórek niezakażonych.
Co więcej, te uszkodzenia DNA nie zawsze były właściwie naprawiane przez komórkę, co wiąże się z większym zagrożeniem genetycznymi mutacjami.
Normalnie, komórki z uszkodzonym DNA aktywują proces, który je zabija, aby komórka nie przeistoczyła się w twór nowotworowy. Ale w badaniu okazało się, że komórki z uszkodzonym DNA mają zaburzony ten mechanizm i w dalszym ciągu się dzielą.
Kontynuacja podziału komórkowego z mutacjami DNA może w ostatecznym rozrachunku prowadzić do raka.
Zobacz również:
- Chlamydia trachomatis - to dotyczy każdej z nas
- Objawy kiły
- Terapie celowane w walce z rakiem
- Trzy oblicza raka skóry
- Czy spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?
- Dlaczego mamy dzielą się wynikami testów genetycznych raka piersi ze swoimi dziećmi?
- Rak płuca
- Nowotwór jelita cienkiego
Wcześniejsze badania wykazały, że istnieje powiązanie między zarażeniem chlamydiozą a większym ryzykiem raka jajnika i raka szyjkim macicy, ale te prace nie udowodniły istnienia związku przyczynowo-skutkowego.
Nowe badanie dostarcza biologiczne wyjaśnienie dla tego zjawiska. Jednakże, prace były przeprowadzone jedynie na szkiełku laboratoryjnym, a więc potrzebujemy kolejnych badań, które wykażą to samo u ludzi.
Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterię znaną jako Chlamydia trachomatis. Większość zarażonych ludzi nie ma objawów. Nieleczona infekcja może uszkodzić układ reprodukcyjny u kobiet. Powikłania chlamydiozy u mężczyzn są rzadkie, ale z chorobą wiąże się uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu.
Komentarze do: Chlamydioza powoduje uszkodzenia DNA związane z rakiem