Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, w dniach 15-21 września na ekranach kin oraz na antenach stacji telewizyjnych w całej Polsce emitowany będzie spot informacyjny na temat najczęstszych objawów nowotworów układu chłonnego. Jest to jeden z elementów edukacyjno-społecznej kampanii „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok”, organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” przy wsparciu firmy Roche Polska.
Kampania „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok” w tym roku odbędzie się już po raz drugi, towarzysząc obchodom Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, przypadającym 15 września. W ramach kampanii przygotowano edukacyjny spot na temat objawów nowotworów układu chłonnego.
Film emitowany będzie od 15 września przez tydzień, a zobaczyć będzie go można na ekranach komunikacji miejskiej Krakowa i Warszawy, w regionalnych i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz salach kinowych m.in. w Centrum Sztuki Filmowej Kosmos, kinach Muza, Luna, Wisła, NoveKino Praha oraz Przedwiośnie. Ponadto w kasach kin biorących udział w kampanii dostępne będą ulotki zawierające najważniejsze informacje na temat chłoniaków.
Nieznajomość objawów chłoniaka stanowi wciąż bardzo powszechny problem, a brak należytej edukacji sprawia, że nowotwór wykrywany jest najczęściej gdy choroba zdąży się rozwinąć, co znacznie utrudnia leczenie i obniża jego skuteczność.
Wczesne stadia rozpoznawane są zazwyczaj wciąż przypadkowo, podczas badań wykonywanych w związku z innymi dolegliwościami, bądź okresowych badań kontrolnych. Tak jak w przypadku większości chorób nowotworowych, podstawowe znaczenie dla skuteczności leczenia chłoniaków ma wczesna diagnoza. Dlatego tak ważne są czujność i obserwacja własnego organizmu.
Symptomy towarzyszące chorobie przypominają często objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być przez chorych mylnie interpretowane, bagatelizowane lub wręcz niezauważane. O randze problemu świadczy fakt, że od dłuższego czasu obserwujemy stały wzrost liczby zachorowań na chłoniaki, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rocznie w Polsce nowotwór ten rozpoznawany jest u ok. 8000 osób.
Zobacz również:
Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków, jednak dotyczy to głównie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej już w początkowych stadiach. Dla wczesnego rozpoznania choroby, kluczowe znaczenie mają znajomość jej objawów oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Powinniśmy również pamiętać, że wszystkie niepokojące symptomy, które utrzymują się powyżej dwóch tygodni, należy konsultować z lekarzem. Szybka diagnoza w wielu przypadkach ratuje życie – chłoniaki, które pozostają nieleczone mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy.
Aby ułatwić odpowiednio wczesne zauważenie choroby, organizatorzy kampanii uczą jak rozpoznawać objawy towarzyszące chorobie, zwracając szczególną uwagę na konieczność uważnej obserwacji własnego organizmu.
Najczęściej występującymi objawami chłoniaków są:
- powiększone, niebolesne węzły chłonne,
- osłabienie,
- znaczna utrata masy ciała i nieuzasadnione zmęczenie,
- podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (gorączka może być mylona z objawami infekcji),
- obfite nocne poty,
- długo utrzymujący się kaszel lub duszności,
- uporczywe swędzenie skóry.
Kampania „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok” prowadzona w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach ma na celu zmianę społecznego sposobu postrzegania nowotworu układu limfatycznego jako choroby nieuleczalnej. Chłoniak często nazywany jest rakiem, podczas gdy są to dwie zupełnie różne grupy chorób nowotworowych.
Szanse na wyleczenie lub długotrwałe przeżycie w przypadku rozpoznania nowotworu układu chłonnego oceniane są dziś jako wysokie. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach.
Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Działania podejmowane na całym świecie przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.
Chłoniaki to grupa nowotworów układu chłonnego wśród których wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości. Na chłoniaka mogą zachorować osoby w każdym wieku, a przyczyny ich powstawania wciąż nie są znane. Od początku lat 70-tych liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80%. To właśnie chłoniaki nieziarnicze (NHL non Hodgkin lymphoma) są najczęściej występującym nowotworem układu chłonnego (limfatycznego).
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zrzesza chorych z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego, leczących się w Krakowskiej Klinice Hematologii. Stowarzyszenie udziela wsparcia chorym i ich rodzinom, zarówno po zakończonym leczeniu, w jego trakcie, jak i dopiero zdiagnozowanym, stojącym na początku drogi ku wyleczeniu.
Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org
Komentarze do: "Chłoniak to diagnoza, nie wyrok"