Szukaj

Chłopcy wkrótce szczepieni przeciwko rakowi szyjki macicy?

Podziel się
Komentarze0

Zielone światło takim szczepieniom dali właśnie eksperci amerykańscy. Jak będzie w Europie? Grupa trzynastu ekspertów zebranych na łonie komisji konsultacyjnej amerykańskich władz zdrowotnych, w dniu 24 października, oficjalnie zaleciła objęcie młodych chłopców (11-12 lat) generalnymi szczepieniami przeciwko licznym szczepom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).



Wirus ten jest przenoszony drogą płciową i bezpośrednio jest związany z wielką liczbą przypadków raka szyjki macicy. Z tego tytułu, szczepienie to jest zalecane jako prewencja u młodych dziewcząt w wielu rozwiniętych krajach. Ale dlaczego szczepienie to ma dziś dotyczyć i chłopców?

Zalecenia wystosowane przez CDC (amerykańskie centra prewencji i kontroli chorób) mówią o prewencji dotyczącej również chłopców. Jest to nowy etap walki z rakiem, stwierdza pani doktor Anne Schuchat, dyrektorka amerykańskiego narodowego centrum odporności i chorób układu oddechowego.

Jak podkreśla to Agence France Presse, około 20 000 000 Amerykanów jest dzisiaj zarażonych wirusem HPV, który jest związany z różnymi uszkodzeniami nowotworowymi, dotyczącymi głównie szyjki macicy, ale również, u obydwu płci, różnych organów płciowych, odbytu oraz jamy ustnej i gardła.

Chronić chłopców?

Nowym celem jest więc chronienie również chłopców przeciwko tym infekcjom wirusowym przenoszonym drogą płciową, a tym samym również przeciwko nowotworom, jakie mogą wynikać z zarażenia. Rozszerzenie tych szczepień, o ile się uda, może też chronić populację żeńską, redukując statystycznie ryzyko transmisji wirusa HPV.

Na tę chwilę, szczepienia te (zalecane u młodych dziewczyn przed pierwszym stosunkiem seksualnym, w wieku 11-12 lat) nie jest zbyt popularne za Atlantykiem. Z drugiej strony, od wielu miesięcy szczepienia te znajdują się w samym sercu wyjątkowo żywej debaty w Stanach Zjednoczonych.


Wielu kandydatów na urząd prezydenta zadeklarowało otwartą wrogość wobec finansowania takich szczepień. Grupy konserwatywne argumentują, iż szczepienia te, zamiast zapewniać prawdziwą ochronę przeciwko infekcjom przenoszonym drogą płciową, zachęcą jeszcze bardziej do ryzykownych zachowań, takich jak seks bez zabezpieczenia.


Ze swej strony, bardzo konserwatywna Michele Bachmann stwierdziła, nie podpierając się żadnymi dowodami naukowymi, że szczepionka ta jest związana z wieloma przypadkami opóźnienia rozwoju umysłowego.

Dostępne szczepionki

Dzisiaj, mamy do dyspozycji dwie szczepionki przeciwko HPV, które są autoryzowane na skalę międzynarodową: Gardasil (firmy Sanofi-Pasteur-Merck) oraz Cervarix (brytyjska GlaxoSmithKline). Od blisko pięciu lat, te dwie szczepionki są proponowane młodym dziewczynom. Jednakże, jedynie Gardasil, biorąc pod uwagę jej szerokie spectrum antywirusowe, może być również zalecana młodym chłopcom.

Skoro dzielą przyjemność, dlaczego mają unikać odpowiedzialności?

We Francji, szczepionka ta jest podawana w trzech następujących po sobie dawkach. Jest ona częściowo finansowana przez państwo dla wszystkich dziewczyn w wieku 14 lat. Ale co z chłopcami?

Jak podsumowuje to dziennikarz William Saletan: chłopcy nie potrzebują się szczepić przeciwko HPV z tego samego powodu, dla którego nie muszą myć naczyń, nie muszą prać, nie muszą sprzątać po sobie, nie muszą kupować pigułek antykoncepcyjnych albo ogólnie nie muszą myśleć o innych. Dziewczyny robią to za nich. Tylko, czy to jest sprawiedliwe? Z całą pewnością, wirus HPV bardziej dotyka dziewczyny niż chłopców, ale to samo można powiedzieć o ciąży. I w tym równaniu również jest mężczyzna. Skoro chłopcy dzielą przyjemność, to dlaczego nie dzielą się odpowiedzialnością?

Jak dodaje jeszcze ten dziennikarz, szczepienie przeciwko HPV u mężczyzn może być również korzystne dla homoseksualistów, którzy są bardziej zagrożeni rakiem odbytu (również związanym z infekcją HPV).

Nowe dane generalnie pokazują, że takie szczepienia pozwalają zapobiec u mężczyzn infekcjom HPV i związanymi z nimi konsekwencjami patologicznymi, dotykającymi stref genitalnych i jamy ustnej, podsumowują eksperci.