Szukaj

Chodzenie szybkim krokiem ma być dobre dla neuronów mózgu

Podziel się
Komentarze0

Chodzenie szybkim krokiem na długie dystanse pozwala ludziom starszym utrzymać większą objętość istoty szarej mózgu – a więc, więcej neuronów – zmniejszając w ten sposób ryzko pojawienia się demencji oraz zachorowania na chorobę Alzheimera.



Takie są obserwacje badaczy amerykańskich, którzy przeprowadzili badanie na 300 uczestnikach, którzy mieli od 65 lat na samym początku próby klinicznej.

Według rezultatów badania, przemierzenie około od 10 do 15 kilometrów na tydzień, w stałym rytmie, było związane z większą objętością istoty szarej mózgu u starszych ludzi. W tych warunkach, ryzyko ucierpienia z powodu spadku funkcji poznawczych było dwa razy mniejsze, podkreślają naukowcy.

Na początku badania, uczestnicy, którzy cieszyli się dobrym stanem funkcji poznawczych oraz neurologicznych, ocenili dystans, jaki przemierzali tygodniowo. Dziewięć lat później, zmierzono objętość istoty szarej ich mózgów przy pomocy rezonansu magnetycznego o wysokiej rozdzielczości.


Naukowcy stwierdzili, że objętość istoty szarej była większa w regionach kluczowych mózgu jedynie u tych ludzi, którzy maszerowali conajmniej od 10 do 15 kilometrów tygodniowo. Należy zauważyć, że ci ostatni chodzili w bardziej stałym rytmie niż inni.

Dane te pozwalają więc naukowcom ustanowić próg aktywności fizycznej, którego należy przestrzegać, aby osiągnąć efekty dotyczące objętości istoty szarej w mózgach osób starszych.

Autorzy badania podkreślają, że chodzi tutaj o dane pochodzące jedynie z obserwacji oraz, że inne badania, opierające się bardziej na neuroobrazowaniu mózgu, są konieczne. Poza tym, dokładny mechanizm tego, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na mózg, w dalszym ciągu pozostaje do wyjaśnienia.

Komentarze do: Chodzenie szybkim krokiem ma być dobre dla neuronów mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz