Naukowcy udowadniają, że za niektóre przypadki bólu pleców odpowiedzialne są geny. Zespół badaczy z King's College London zidentyfikował odmianę genu PARK2, która wydaje się odpowiadać za ból pleców w terminologii medycznej nazywany degeneracją dysku lędźwiowego (LDD). Wyniki analizy opublikowano w „Annals of Rheumatic Diseases”. Naukowcy sugerują w swoim artykule, że istnieje sposób, by wyłączyć gen i dzięki temu pozbyć się bólu w dolnej części kręgosłupa.
Dr Frances Williams, genetyk i reumatolog z King's College, wyraziła nadzieję, że dalsze prace ukierunkowane na dokładny opis roli tego genu rzucą więcej światła na jedną z najważniejszych przyczyn bólu dolnej części pleców.
Dzięki powiększeniu stanu wiedzy w tej tematyce, pewnego dnia naukowcy będą zdolni opracować bardziej efektywne metody leczenia bóli kręgosłupa wywoływanych zwyrodnieniem lędźwiowych krążków międzykręgowych.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Przyczyny bólów kręgosłupa
W celu odnalezienia genu odpowiedzialnego za tzw. lumbago, badacze przyjrzeli się wynikom skanowania genetycznego 4 600 osób. Na tej podstawie opisali co dokładnie dzieje się, kiedy ktoś ma zwyrodnienie: „Pojawiają się pojedyncze, biochemiczne, tkankowe, metaboliczne i funkcjonalne zmiany. Dysk staje się odwodniony, czemu towarzyszy nadmierny wzrost narośli kostnych krawędzi kręgów”.
W 2006 roku w artykule z „Journal of Bone and Joint Surgery” wskazano, że przez lata ludzie myśleli, iż lumbago wywoływane jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub obciążeniami w miejscu pracy.
Niedawne badania pokazują, że to genetyka może stanowić odpowiedź na pytanie o przyczynę bólu kręgosłupa w jego lędźwiowej części.