Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego
Zakażenia przewodu pokarmowego są najczęstszymi przyczynami ostrej biegunki, która trwa od 7 do 14 dni. Do tych zakażeń należą: rotawirusy, adenowirusy, norowirusy oraz astrowirusy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej patogenami wody, produktów spożywczych, ale także bezpośrednio z człowieka na człowieka.
Biegunka rotawirusowa
Zakażenie przenosi się drogą fekalno-oralną lub kropelkową. Chorują na nią głównie dzieci między 6, a 24 miesiącem życia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Objawy kliniczne występują po 1-2 dniach od zakażenia. Należą do nich:
- ostra choroba z gorączką,
- wymioty,
- wodnista biegunka,
- nieżyt górnych dróg oddechowych.
Biegunka bakteryjna
Za objawy kliniczne odpowiedzialne są poszczególne bakterie chorobotwórcze, takie jak:
- E.coli
Zobacz również:
- Salmonella
- Shigella
- Campylobacter
- Yersinia
Biegunka pasożytnicza
Lamblia intestinalis zazwyczaj pojawia się w dwunastnicy i jelicie cienkim, ale także w przewodach żółciowych, przewodzie trzustkowym oraz w pęcherzyku żółciowym. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Ostre objawy lambliozy to:
- ból brzucha,
- ból głowy,
- nudności,
- wzdęcia,
- nawracające biegunki,
- brak łaknienia.
Do objaw klinicznych należą:
- płynne stolce,
- wymioty,
- brak łaknienia,
- cechy odwodnienia,
- ubytek masy ciała.
Jak wygląda diagnoza?
Bardzo ważną rolę odgrywa oszacowanie stopnia odwodnienia pacjenta. W przypadku ciężkiego odwodnienia niezbędne jest wykonanie oznaczenia równowagi kwasowo-zasadowej, stężenia elektrolitów, mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Można także zastosować diagnostykę mikrobiologiczną, ale nie jest ona konieczna, ponieważ nie zmienia metod leczenia.
Leczenie
Podstawowym sposobem leczenia ostrej biegunki jest nawadnianie drogą doustną. Jeśli pojawiło się ciężkie odwodnienie, nawadnianie prowadzone jest drogą dożylną z wyrównaniem deficytów wodnych i zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej. W określonych przypadkach można stosować antybiotyki. Są to m.in.:
- noworodki i niemowlęta poniżej 3 miesiąca życia,
- dzieci z zaburzeniami odporności,
- obecność drugiego zakażenia poza przewodem pokarmowym.
Autor:
Julia Płaneta
Komentarze do: Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego