Więcej niż setka specjalistów w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych wzięło udział w kongresie w Wendake, dzieląc się swoimi ostatnimi doświadczeniami i odkryciami. Uczestnicy kongresu pochodzili głównie z Kanady, choć byli obecni także specjaliści z Azji, Francji, Szwecji, Anglii i Stanów Zjednoczonych. W Kanadzie na choroby neurodegeneracyjne cierpi ponad 600 000 ludzi. Najbardziej rozpowszechniona jest choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
Profesor Francesca Chicchetti z Uniwersytetu w Harwardzie, która również wzięła udział w tym kongresie, podkreśla, że przypadki tych chorób mogą być coraz częstsze. Jak dodaje specjalistka, dzieje się tak z powodu pestycydów, o których wiemy, że mogą wywoływać choroby neurodegeneracyjne. Pestycydy znajdują się wszędzie: w żywności, a także w wodzie, którą pijemy. Oprócz tego, jak dorzuca Francesca Chicchetti, populacja ludzka cały czas się starzeje, a choroba Alzheimera i choroba Parkinsona są to choroby związane właśnie ze starzeniem się.
Zobacz również:
Transplantacja komórek mózgowych jest jedną z przyszłościowych metod leczenia tych chorób, według pani Chicchetti. Według pani profesor, transplantacja komórkowa może zatrzymać rozwój choroby i cofnąć jej objawy. Jeśli leczenie okazałoby się skuteczne dla jednej z tych chorób, mogłoby również wtedy posłużyć do leczenia innych, ponieważ choroby neurodegenaracyjne wykazują duże podobieństwa między sobą.
Wielu naukowców kanadyjskich i w rejonie Quebeku pracują nad komórkami mózgowymi, jednakże postępy są wolne z powodu braku środków finansowych. Według pani Chicchetti, wielu niezwykłych naukowców porzuciło badania, właśnie ze wzglęgu na brak pieniędzy. Dlatego badacze zebrani na kongresie postulują także o solidne dofinansowanie i przez dłuższy okres czasu, aby mogli podjąć badania nad komórkami mózgowymi.
Komentarze do: Choroby neurodegeneracyjne - specjaliści dzielą się swoją wiedzą