Choroby pasożytnicze u dzieci
Choroby pasożytnicze bardzo często pojawiają się u dzieci, zwłaszcza w okresie wakacji. Wtedy nietrudno o brudne ręce, kontakt ze zwierzętami, czy kąpiel w jeziorze. Dowiedz się, jakich chorób należy się wystrzegać, jak zauważyć objawy i jak wygląda ich leczenie.
Glistnica
Glistnica to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego, bardzo powszechna na świecie, ale rzadka w Polsce. Źródłem zarażenia jest zanieczyszczona kałem ziemia, czyli zazwyczaj niedomyte warzywa lub owoce. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jaj, po 5-10 dniach rozwijają się larwy. Jaja w sprzyjających warunkach pozostają inwazyjne przez kilka lat. Są odporne na środki dezynfekcyjne. Dorosła glista żyje 12-18 miesięcy.
Objawy
Zarażenia robakami są zazwyczaj bezobjawowe lub bardzo skąpe w objawy. Najczęściej należą do nich:
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- rzadziej gorączka,
- kaszel,
- zaparcia.
Jak wygląda diagnoza?
Podstawą rozpoznania jest wykrycie dorosłych osobników lub jaj glisty w kale. Bardzo ważny jest wywiad, ponieważ to on wskazuje na prawdopodobne źródło zakażenia. Diagnostyka mikroskopijna nieraz popełnia błędy – na przykład za jaja glisty brane są kulki tłuszczu lub pyłki kwiatowe.
Leczenie
Glistnicę leczy się farmakologicznie. Leki działają tylko na osobniki dorosłe, nie na larwy. U dzieci w wieku 2-5 lat stosuje się albendazol 200mg jednorazowo. Nieraz podaje się także pyrantelum w dawce 10mg/kg jednorazowo lub mebendazol 100mg dziennie przez 3 dni.
Jak uniknąć choroby?
Choroby tej można uniknąć poprzez spożywanie właściwie umytych warzyw i owoców. Pamiętajmy o tym, żeby unikać surowych warzyw i owoców. Nie zapominajmy także o myciu rąk po zabawie w piaskownicy, czy po kontakcie ze zwierzętami.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w kategorii medycyna przyznany
- Choroby pasożytnicze układu pokarmowego
- Lamblioza - objawy, przyczyny, leczenie
- Botulizm – objawy, przyczyny, leczenie
- Domowe sposoby na pasożyty
- Jak uchronić dziecko przed żywnościowymi "pułapkami"?
- Drgawki niepadaczkowe u dzieci
- Noworodkowe zapalenie spojówek, jak zwalczyć infekcję?
Lamblioza
Lamblioza jest powszechną chorobą przewodu pokarmowego, wywołaną pierwotniakami. Częstość jej występowania zależy od poziomu higieny populacji. Jest przyczyną około 17% biegunek podróżnych. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Źródłem zarażenia mogą być: zanieczyszczona woda, zakażone dzieci, młode zwierzęta.
Objawy
Zakażenie często przebiega bezobjawowo, ale należy uważać na:
- brak apetytu,
- wzdęcia,
- biegunki,
- chudnięcie,
- zaburzenia wzrostu.
Jak wygląda diagnoza?
W diagnozie bardzo ważne jest wykrycie trofozoitów lub cyst w kale, w treści dwunastniczej lub w materiale pobranym w czasie biopsji jelita. Nieraz poszukuje się także antygenów w stolcu, zaleca się trzykrotne pobranie kału do badania w odstępach 2-3 dniowych.
Leczenie
Leczenie jest farmakologiczne. Najczęściej podaje się metronidazol 15mg/kg na dobę w 3 dawkach przez 5 dni, tinidazol 50mg/kg dla dzieci, 2g jednorazowo dla dorosłych lub furazolidon 6mg/kg w 4 dawkach podzielonych przez 7-10 dni 100mg 4 razy dziennie.
Jak uniknąć choroby?
Pamiętajmy o starannym myciu rąk po zabawie w piaskownicy lub po kontakcie ze zwierzętami. Podczas spacerów, używajmy tylko odkażonej, przegotowanej wody. Unikajmy kąpieli w stojących zbiornikach wodnych (stawy).
Owsica
Owsica to pasożytnicza choroba jelita grubego. Zarażają się nią głównie dzieci. Zarażenie może utrzymywać się latami, ale sama choroba trwa od 4 do 6 tygodni. Najwyższe ryzyko przeniesienia zakażenia istnieje w obrębie rodziny.
Objawy
U większości chorych objawy nie występują lub są bez znaczenia. Zależą od liczby robaków, jeśli jest ich mniej niż 100 przebieg jest bezobjawowy. W innym przypadku możemy zauważyć:
- świąd odbytu,
- zaburzenia snu,
- zadrapania i nadkażenia bakteryjne w okolicy odbytu,
- utrata masy ciała,
- zakażenia dróg moczowych.
Rozpoznanie polega na sprawdzeniu obecności jaj owsika wokół odbytu metodą wymazu lub na taśmie celofanowej lub na identyfikacji dorosłych robaków na skórze lub kale.
Leczenie
Leczenie może być zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W przypadku pierwszego, stosuje się pyralentum w dawce 11mg/kg jednorazowo lub mebendazol w dawce 100mg jednorazowo. Leczenie niefarmakologiczne ma na celu usunięcie jaj z otoczenia poprzez zmianę i prasowanie bielizny osobistej lub pościeli oraz odkurzanie.
Jak uniknąć choroby?
Należy pamiętać o myciu rąk oraz podmywaniu się. W miarę możliwości, odkurzajmy i wietrzmy mieszkanie dość często. Eliminujmy u dzieci złe nawyki trzymania palców w buzi.
Autor:
Julia Płaneta
Komentarze do: Choroby pasożytnicze u dzieci (5)
Stromectol Iwermektyna pasożyt nużeńce świerzb
2Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość
Iwermektyna pasożyty nużeń świerzb covid SARS sprzedam leki Iwermektyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 40 tabletek po 25zł, wyśle w oryginalnym opako... pokaż całość
Metronidazol pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza leki s
1Metronidazol pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza 400mg. Data ważnosci 01.2020. Producent The Medicpharma, Bangkok. Liczę 1.5zł/tabletka plus... pokaż całość
Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka
1Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. Wysyłka pobraniowa 20zł lub lotnicza rejestrowana z Tajlandii 20zł po ... pokaż całość
Sprzedam lek przeciwpasożytniczy Prazykwantel przywra tasiemiec przywra robak tasiemce przywry robaki
1PAKIET RODZINNY Sprzedam 5 leków pasożyty tasiemce przywry motylice glisty nużeńce świerzb 300zl Oferuję wybór 5 leków przeciwpasożytniczych 102 tabletek za 300 zł (włącza koszt wysyłki pobraniowej z Polski lub lotnic... pokaż całość