Kobiece serce jest o wiele bardziej wrażliwe, niż nam się wydaje. Niestety, przez lata wszystkie badania nad sercem i jego chorobami dotyczyły tylko mężczyzn. W tym tygodniu magazyn Global Heart przedstawia artykuł amerykańskich badaczy, który opisuje cechy charakterystyczne chorób serca u płci pięknej.
Czynniki ryzyka są inne, niż u mężczyzn, tak samo jak objawy choroby. Jeżeli chodzi o śmiertelność, to jest ona wyższa u kobiet po zawale serca.
Dr Kavita Sharma i dr Martha Gulati z University of Ohio w USA, mówią: - W ostatnich latach badania wykazały, że zapadalność na zawał serca u kobiet jest niedoszacowana.
U kobiet patologia ta rozwija się inaczej niż u mężczyzn. Niektóre czynniki ryzyka również inaczej wpływają na obydwie płcie.
Na przykład, otyłość jest czynnikiem ryzyka zawału serca w 64% dla kobiet, a w 46% dla mężczyzn.
Kobiety, które przed 50 rokiem życia doznały ataku serca, są dwa razy bardziej zagrożone zgonem niż mężczyźni.
Zobacz również:
Kobiety, które po 65 roku życia miały atak serca, mają jeszcze większe ryzyko zgonu w ciągu roku po zawale: 42% z nich umiera w ciągu roku, przeciwko 24% mężczyzn.
Jedną z hipotez pozwalających wyjaśnić te złe rezultaty jest to, że kobiety są później diagnozowane i leczone gorzej niż mężczyźni. A te różnice wynikają z fałszywego przekonania, że płeć żeńska jest mniej zagrożona chorobami serca niż płeć męska.
Poza tym, jak wykazały badania, u kobiet – w przeciwieństwie do mężczyzn – dochodzi do obstrukcji małych tętnic sercowych, a nie dużych.
Autorzy badania podkreślają: - Obrazowanie często nie wykazuje obstrukcji głównych tętnic wieńcowych u kobiet. Problemy u nich dotyczą mikrokrążenia. Objawy są związane z obstrukcją małych tętnic.
Blisko połowa kobiet mających objawy choroby serca nie ma obstrukcji tętnic wieńcowych głównych, stąd też czasami problemy z diagnozą, gdyż lekarze są przyzwyczajeni do szukania źródła problemu w głównych tętnicach wieńcowych.
Poza tym tradycyjne czynniki ryzyka zawału serca są takie same u obydwu płci:
- predyspozycje rodzinne;
- nadciśnienie;
- cukrzyca;
- dyslipidemia;
- nikotynizm;
- siedzący tryb życia.