Naukowcy z Uniwersytetu w Laval propnują nowe badania w celu oceniania ryzyka pojawienia się chorób serca: obwód talii połączony z pomiarem poziomu trójglicerydów we krw. Trójglicerydy są cząsteczki tłuszczu znajdujące się we krwi i zbudowane z długich łańcuchów kwasów tłuszczowych i glicerolu. Przy okazji dawniejszych badań, zespół naukowców z Uniwersytetu w Laval odkryli, że ludzie mający wysoki poziom tkanki tłuszczowej odłożonej na brzuchu i w okolicach brzucha, mają zazwyczaj też wysoki poziom trójglicerydów we krwi.
Stąd więc pochodzi ich pomysł, aby połączyć pomiar obwodu talii z pomiarem trójglicerydów, aby ocenić ryzyko pojawienia się chorób serca i naczyń krwionośnych. Aby potwierdzić skuteczność tego badania, zespół obserwował stan zdrowia 21 787 osób, w wieku od 45 do 79 lat, początkowo w dobrym stanie zdrowia. W przeciągu 10 lat trwania badań, 2 109 spośród obserwowanych osób ucierpiała z powodu chorób serca.
Mężczyźni, którzy mieli na początku badania obwód talii większy niż 90 centymetrów, połączony z poziomem trójglicerydów większym niż 2,0 milimole/litr, byli też o 28% bardziej narażeni na pojawienie się chorób sercowo-naczyniowych, niż ci, u których te wskaźniki były niższe od ustalonych progów. Kobiety, które miały obwód talii większy niż 85 centymetrów oraz poziom trójglicerydów wyższy niż 1,5 milimole/litr, były też o 67% bardziej narażone na pojawienie się chorób serca i naczyń krwionośnych, niż te kobiety, u których wyniki były niższe niż ustalone progi.
Zobacz również:
Badania te, nie tylko, że wydają się skuteczne, to jest jeszcze są mało kosztowne. Prosta miarka krawiecka do mierzenia oraz bilans lipidów standardowy wystarczą, aby w zupełności do celów badania.
Jak to potwierdził Jean-Pierre Després, głównodowodzący badaniami, w wywiadzie udzielonym dla Agence Postmedia News, aż do teraz lekarze dość rzadko mnieli zwyczaj zatrzymywać się przy poziomie trójglicerydów, kiedy otrzymywali wyniki testu na lipidy, o ile wyniki nie były anormalnie wysokie. Jest to zwyczaj, który, mamy nadzieję, teraz się zmieni.
Tkanka tłuszczowa na brzuchu jest najgroźniejsza dla zdrowia. Mimo że nigdy nie zaleca się tego, to nie zawsze jednak nadwaga oznacza, że jesteśmy narażeni na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko zależy od typu zgromadzonego tłuszczu. Tłuszczem najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia serca jest tkanka tłuszczowa odłożona na brzuchu, zgromadzona wokół organów wewnętrznych. Różni się ona od tkanki tłuszczowej podskórnej, usytuowanej tuż pod skórą, którą możemy wyczuć palcami.
Komentarze do: Choroby serca: ocena ryzyka dzięki pomiarowi obwodu talii oraz trójglicerydom