Choroby serca, zakaźne i rak pozostają trzema największymi zabójcami - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zawały i choroby serca są co roku przyczyną 29 proc. wszystkich zgonów na świecie - wynika z raportu WHO. Na drugim miejscu są choroby zakaźne, na które umiera 12,6 proc. ludzi. 146-stronicowy raport WHO opracowano na podstawie danych z 2004 roku ze 112 krajów oraz ocen szacunkowych (w przypadku danych niekompletnych). Według WHO ranking nie uległ zmianie od czasu pierwszego globalnego raportu z 1990 roku.
Zdaniem głównego autora raportu, eksperta WHO Colina Mathersa, 20-40 lat temu choroby zakaźne były na pierwszym miejscu, ale statystyk na poparcie tej tezy nie ma.
W 2004 roku zmarło ok. 58,8 mln ludzi. Większość z nich to osoby po 60 roku życia, a blisko 20 proc. to dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia.
Stopa zgonów z powodu chorób serca praktycznie nie uległa zmianie od poprzedniego raportu WHO o przyczynach zgonów, opartego na danych z 2002 roku.
Stopa zgonów z powodu chorób zakaźnych spadła w stosunku do wskaźnika z 2002 roku, kiedy były one przyczyną śmierci 19,1 proc. ludzi. Jak powiedział Mathers, związane jest to ze zrewidowanymi w zeszłym roku w dół szacunkami liczby zgonów z powodu AIDS.
Zobacz również:
- Choroba nowotworowa u małego dziecka
- Rak odbytnicy- co powinno nas zaniepokoić?
- Współczesne metody leczenia wczesnego i zaawansowanego raka żołądka
- Objawy białaczki
- Domowe sposoby na raka
- Nowa szczepionka na raka, czy ocali miliony ludzkich żyć?
- Najczęstsze nowotwory kości u dzieci - co powinno nas zaniepokoić?
- Zawał serca
Mniejsze żniwo zebrała malaria oraz nieco zmalała liczba zgonów na choroby zakaźne wieku dziecięcego; dzięki szerszemu stosowaniu szczepień mniej jest zgonów z powodu zachorowań na odrę.
Na choroby serca częściej umierają kobiety (31,5 proc.) niż mężczyźni (26,8 proc.). Wyższy odsetek zgonów z powodu tych chorób wśród kobiet ma według Mathersa związek z tym, że żyją one dłużej od mężczyzn.
Generalnie jednak choroby serca częściej są udziałem mężczyzn; w wielu częściach świata to oni narażeni są na większe ich ryzyko - częściej są otyli lub mają nadwagę, za mało ruchu i spożywają więcej tłuszczu i soli.
Wśród 12 głównych przyczyn śmierci są zakażenia układu oddechowego z zapaleniem płuc na czwartym miejscu - 7, 2 proc. zgonów; choroby układu oddechowego, w tym astma i alergie - 6,9 proc.; przypadkowe skaleczenia i utonięcia - 6,6, proc.; problemy zdrowotne płodu i noworodków - 5,4 proc.; choroby układu pokarmowego - 3,5 proc.; samobójstwa, morderstwa i konflikty - 2,8 proc ; zaburzenia neuropsychiatryczne - 2,1 proc.; powikłania ciąży lub porodu - 0,9 proc.(PAP)
Komentarze do: Choroby serca, zakaźne i rak - nadal najwięksi zabójcy