Soczewki wykonane z elastycznej membrany wypełnionej płynem, którego objętość można łatwo zmieniać, pozwalają na bezproblemowe, a przede wszystkim szybkie, badanie wzroku. Materiał ten w przyszłości może posłużyć do produkcji okularów korekcyjnych jako alternatywa dla szklanych czy plastikowych szkieł, informuje „Optics Letters”.
Każdy „okularnik” wie, jak trudne jest badanie wzroku. Pomimo powszechnego stosowania komputerowego pomiaru i określenia wady, nadal ostateczną diagnozę okulista wystawia na podstawie tradycyjnego sprawdzania jakości obrazu, poprzez monotonne zmienianie soczewek.
Dzięki nowo opracowanym ciekłym soczewkom, analiza wady wzroku stanie się nie tylko szybsza, ale i mniej kłopotliwa.
Naukowcy z University of Arizona wykorzystali znany z dziecięcych zabaw efekt napełniania wodą balonu, tworząc podobnie działające urządzenie służące do analizy wady wzroku.
Zobacz również:
Układ składa się z dwóch membran, pomiędzy które wtłaczana jest ciecz, zmieniająca stopień ich wypukłości. W zależności od objętości cieczy oraz układu membran, możliwe jest stworzenie soczewek zarówno wklęsłych, jak i wypukłych, co pozwala na badanie wzroku osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem (w zakresie +/- 20D).
Proces ten może być całkowicie zautomatyzowany, gdyż sterowanie wtłaczaniem cieczy może przejąć komputer. W ten sposób, możliwa jest płynna zmiana parametrów soczewki, co jak twierdzą naukowcy, znacząco ułatwia dobranie odpowiednich do wady wzroku soczewek.
Opracowana technologia, po niezbędnych modyfikacjach, umożliwi również konstrukcję nowoczesnych soczewek kontaktowych oraz soczewek stosowanych w tradycyjnych okularach.(PAP)
Komentarze do: Ciekłe soczewki