Cieśń nadgarstka chorobą "białych kołnierzyków"
Choroby zawodowe zwykle kojarzone są z pracą fizyczną. Jednak coraz częściej na dolegliwości związane z wykonywanym zawodem, skarży się kadra zarządzająca i menedżerowie. Wśród najczęściej wymienianych chorób „białych kołnierzyków” znajduje się zespół cieśni nadgarstka.Spędzasz po kilkanaście godzin przed komputerem? Jako menedżer nie rozstajesz się z laptopem? Nawet po pracy sprawdzasz pocztę?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś tak, a do tego ból ręki nie daje ci w nocy odpocząć, to znak, że powinieneś jak najszybciej udać się do ortopedy. - Małe kości nadgarstka tworzą tunel, zwany kanałem cieśni nadgarstka. Przez tunel przechodzą ścięgna wprawiające w ruch mięśnie trzech pierwszych palców oraz nerw odpowiedzialny za ich pobudzanie ruchowo-czuciowe. Przykryte są jakby grubą taśmą - troczkiem zginaczy nadgarstka, zwanym też więzadłem poprzecznym.– mówi dr Marek Brożek, Ortopeda z NZOS Primus. - W kanale nadgarstka jest wystarczająco dużo miejsca dla wspomnianych ścięgien i nerwu. Jednak w wyniku przeciążeń, wadliwego ustawienia ręki i nadgarstka oraz mikrourazów może dojść do obrzęku ścięgien, które uciskają nerw. W efekcie doznajemy drętwienia, mrowienia i bólu palców, głównie kciuka i palca wskazującego. Ból nasila się nocą, budzi ze snu. Często promieniuje do ręki a nawet karku -dodaje dr Brożek. Zdaniem doktora,, schorzenie to bardzo często mylone jest z bólami kręgosłupa szyjnego i w tym kierunku podejmuje się leczenie, jednak jest to zazwyczaj błąd w diagnostyce. Problem w tym, że zoperowanie pacjenta z zespołem cieśni powinno być jak najszybsze. Powód? Odwlekanie tego w czasie może doprowadzić nawet do utraty czucia w zakresie palców ręki i znacznego osłabienia siły mięśniowej ręki.
Zobacz również:
Taniej zapobiegać niż leczyć
Kilka godzin przed komputerem, w takiej samej, niewygodnej pozycji - tak wygląda sposób pracy w większości biurach. Co gorsza, inaczej wyglądać nie może. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pracownicy biurowi, kasjerki czy fryzjerki z góry skazane są na ból związany z cieśnią nadgarstka. Najlepszym działaniem jest wyeliminowanie lub ograniczenie czynników prowadzących do tych schorzeń. Jak się okazuje tych sposobów jest wiele - Po pierwsze należy przejść z klawiatury laptopa, na pełnowymiarową, najlepiej ergonomicznie wyprofilowaną. Podobnie jest z myszką. Najlepsza jest duża, również wyprofilowana. Odradzam używanie touchpada. Idealnie jest zaopatrzyć się w żelowe podkładki wspierające nadgarstki podczas pisania i używania myszki. Warto pamiętać o odpowiednim krześle czy fotelu biurowym (koniecznie z podłokietnikami, najlepiej regulowanymi w zakresie wysokości oraz kąta odchylenia) - mówi Maciej Żłobiński, właściciel firmy ACTIVUS, która od ponad 12 lat zajmuje się wyposażaniem biur. - Niezbędne są również przerwy w pracy, przeznaczone na zmianę pozycji rąk oraz ćwiczenia rozluźniające. - dodaje Żłobiński.
Przyczyny wystąpień zespołu cieśni dzielą się na:
- ogólnoustrojowe (np.: nadciśnienie tętnicze, nadczynność i niedoczynność tarczycy)
- przeciążeniowe (praca, ciąża).
Leczenie operacyjne spełnia następujące funkcje:
- lecznicze: poprawia ukrwienie nerwu zatrzymując zmiany degeneracyjne włókien nerwowych
- profilaktyczne: zabezpiecza przed dalszą degeneracją włókna nerwowego, im później wyleczymy tym trudniej jest przywrócić prawidłowe funkcje nerwom, a w zasadzie powrót tych funkcji może być niemożliwy i zastanie utrwalony, mogą nastąpić zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśniowej ręki .