Chorzy na Alzheimera mogą być narażeni na anemię w większym stopniu niż inni. Australijscy naukowcy zanalizowali hemoglobinę, żelazo oraz inne składniki ludzkiej krwi u 211 chorych na Alzheimera, u 133 z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych (MCI) oraz u 768 zdrowych ludzi.W przeciwieństwie do zdrowych ludzi - pacjenci chorzy na Alzheimera miało znacząco obniżony poziom hemoglobiny, średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej oraz objętości krwinek w hematokrycie. Pacjenci mieli także znaczaco większy poziom osadzenia erytrocytów - co jest możliwym znakiem anemii.
Jest prawdopodobne więc, że pacjenci z anemią mogą mieć chorobę Alzheimera i na odwrót. W naszej populacji, odkryliśmy, że jest bardziej prawdopodobne, że ludzie z chorobą Alzheimera mogą także mieć anemię, i nie było to związane z niskim poziomem żelaza. U chorych na Alzheimera występują deficyty w produkcji hemoglobiny - mówi Noel Faux z Instytutu Zdrowia Psychicznego w Parkville, Australii.
Zobacz również:
- Choroba Alzheimera
- Granat może spowolnić postęp Parkinsona i Alzheimera?
- Alzheimer - czy mnie to także grozi?
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Jak krewni łagodzą zapominanie?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
Alzheimer nie był wcześniej kojarzony z zwiększonym ryzykiem zachorowania na anemię. Być może, dlatego, że Alzheimer często występuje u starszych osób i może wpływać przede wszystkim na problemy z sercem i nerkami. Powód zachorowań na Alzheimera jest wciąż nieznany. Ale możemy już domyślać się, że choroba ta, może być połączona nie tylko z mózgiem, ale także z krwią.
Komentarze do: Co łączy anemię i Alzheimera?