Międzynarodowa kampania przeciwko AIDS przypomina, że każdej minuty na świat przychodzi dziecko już zarażone wirusem HIV. Kampania ta bierze pod lupę również skuteczność środków prewencji. Fundusz Światowy na rzecz walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, rozpoczął nową kampanię pod hasłem „Urodzić się bez HIV” (Born HIV free). Ambasadorką Funduszu Światowego na rzecz walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią została małżonka prezydenta Francji, Carla Bruni-Sarkozy.
Jej rola polega na promowaniu ochrony matek i dzieci przed wirusem HIV i AIDS. Ambasadorka nawołuje każdego do okazania wsparcia kampanii poprzez wpisywanie się na jej stronę interntową.
W dzisiejszych czasach mniej niż połowa seropozytywnych kobiet w ciąży ma dostęp do leczenia, które może zapobiec przeniesieniu wirusa HIV na płód. Z powodu braku profilaktyki, szacuje się, że od 20-45% noworodków rodzi się zarażone wirusem HIV. Jednakże liczby te mogą spaść nawet o 2%, o ile leczenie prewencyjne zostanie wprowadzone natychmiast w życie. W tym celu Fundusz światowy pomógł już prawie 800 000 kobiet.
Zobacz również:
- HIV powoduje choroby strukturalne serca
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- HIV i AIDS w Polsce
Leczenie prewencyjne polega na zażywaniu przez matkę leków antyretrowirusowych podczas całego okresu ciąży oraz po porodzie. Leki te powinne być podawane również noworodkowi. Zaleca się też poród przez cesarskie cięcie oraz zdecydowanie odradza się karmienie piersią. Do tej pory Fundusz Światowy na rzecz walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią pozwolił skorzystać z tego typu leczenia prewencyjnego 790 000 kobiet, jednakże mimo tych wysiłków każdego roku rodzi się ciągle 430 000 dzieci, nosicieli wirusa HIV. Dotyczy to głównie krajów rozwijających się.
Kampania „Urodzić się bez HIV” ma na celu uczulenie ludzi na ten fakt poprzez filmy animowane. Można również, na znak zaangażowania, zostawić swoje imię i nazwisko na stronie internetowej kampanii.
Komentarze do: Co minutę gdzieś się rodzi dziecko zarażone HIV