Co powinno znaleźć się w twojej apteczce?
Apteczka jest podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. Przechowujemy w niej najpotrzebniejsze i najbardziej podstawowe leki, często też preparaty przepisane przez lekarza, których nie wykorzystaliśmy do końca.
Gdzie przechowywać leki
Zanim przejdziemy do tego, co powinno znajdować się w naszej apteczce, wspomnijmy, w jaki sposób przechowywać leki. Po pierwsze trzymajmy je z daleka od dzieci. To bardzo ważne, by lekarstwa były poza zasięgiem ich wzroku. W związku z tym na apteczkę wybierzmy górne półki segmentów czy też szuflady ze specjalnymi zamykaniami.
Drugą ważną rzeczą jest to, by przechowywać leki w nienasłonecznionych i suchych pomieszczeniach. Umieszczanie apteczki w łazience to zły pomysł ze względu na dużą wilgotność tego miejsca. Może to negatywnie wpłynąć na preparaty m.in. skracając ich trwałość.
Bardzo często, żeby zaoszczędzić miejsca, wkładamy różne leki do tego samego opakowania. Łatwo wtedy pomylić lekarstwa, co przy preparatach na receptę może okazać się dla nas bardzo szkodliwe. Trzymajmy zatem je w oryginalnych opakowaniach. Pamiętajmy także, by od czasu do czasu sprawdzić daty ważności specyfików przechowywanych w apteczce. Przeterminowane produkty powinniśmy wyrzucić do specjalnych pojemników, które można znaleźć praktycznie w każdej aptece.
Przydatne produkty w domowej apteczce
Poniżej przedstawiamy listę produktów, które powinny znaleźć się w każdej apteczce:
Zobacz również:
- termometr;
- specyfiki przydatne przy stłuczeniach, obrzękach, krwiakach, siniakach;
- środki dezynfekcyjne, takie jak 3% woda utleniona, preparat do odkażania skóry, środki na otarcia i odparzenia;
- materiały opatrunkowe- bandaż elastyczny, opakowanie plastrów różnej wielkości (z opatrunkami i bez), wyjałowiona gaza, wata lub lignina, trójkątna chusta;
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe- paracetamol i kwas acetylosalicylowy mają działanie zarówno przeciwgorączkowe, jak i przeciwbólowe, do tego uchodzą za najbezpieczniejsze;
- lekarstwa przeciw przeziębieniom;
- leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe;
- krople na katar;
- środki przeciwbiegunkowe i uzupełniające elektrolity przy odwodnieniach;
- preparaty po ukąszeniach owadów- oprócz leków do stosowania miejscowego przydadzą się również preparaty przeciwalergiczne;
- krople do oczu;
- leki dla dzieci- preparaty zawierające mniejszą dawkę leku, np. syropy.
Ziołolecznictwo
Apteczkę możemy wyposażyć również w preparaty ziołowe, których skuteczność często opiera się na długotrwałym działaniu. Najbardziej popularne i przydatne zioła to:
- działające uspokajająco, np. melisa lekarska czy też dziurawiec zwyczajny (warto pamiętać, że dziurawca nie wolno pić przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej);
- przeczyszczające, np. prawoślaz lekarski, kruszyna pospolita;
- przeciwbiegunkowe, np. kora dębu, borówka czernica;
- pomocne przy przeziębieniach, np. owoce maliny, kwiat lipy (działa napotnie);
- przydatne w zaburzeniach trawienia: rumianek pospolity, mięta pieprzowa.
Kilka wskazówek, o których warto pamiętać
- Nie zażywaj leków dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli dolegliwości nie ustąpiły, wybierz się do specjalisty.
- Przed użyciem zawsze czytaj ulotkę.
- Sprawdzaj terminy ważności.
- Nie używaj antybiotyków po innej osobie. Nawet jeżeli twojemu bliskiemu dany lek pomógł, nie oznacza to, że dla ciebie będzie odpowiedni.
- Nie bierz podwójnych dawek leków. Nie bez powodu na opakowaniach widnieje maksymalna dzienna dawka leku. Przyjmowanie leków w zbyt dużych ilościach może nas od nich uzależnić, co w dalszej perspektywie sprawi, że będziemy potrzebowali coraz większych dawek.
Komentarze do: Co powinno znaleźć się w twojej apteczce?