Znasz to uczucie: idziesz spokojnie chodnikiem, nagle twój but wpada w szczelinę między płytkami. Rozumiesz, że zaczynasz upadać, i nie możesz nic zrobić. Teraz naukowcy zaczynają odkrywać, jak to się dzieje, że tracimy równowagę i kończymy z twarzą rozpłaszczoną o chodnik.
Badacze z University of Michigan wyjaśniają, iż istnieje opóźnienie między momentem, kiedy nasz mózg rejestruje, że zaraz się przewrócimy, a reakcją mięśni na to, że upadamy.
Naukowcy doszli do takich odkryć, analizując elektryczną odpowiedź w mózgu przy pomocy elektroencefalogramu (EEG).
Profesor kinezjologii Daniel Farris, autor badania, mówi: - Użyliśmy EEG inaczej niż inni, aby przyjrzeć się temu, co się dzieje wewnątrz mózgu. Byliśmy w stanie określić, które części mózgu pierwsze rozpoznają, że tracimy równowagę, kiedy idziemy.
Zobacz również:
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
Badanie ukazało się Journal of Neurophysiology.
Naukowcy zaprosili do badania 25 młodych, zdrowych ludzi, którzy mieli przejść się po równoważni zamontowanej na bieżni stacjonarnej. W ten sposób uczestnicy w sposób nieunikniony tracili równowagę, spadali na bieżnię i po prostu dalej szli, nie raniąc się przy okazji.
Do celów badania przyczepiono im także elektrody. Analizy elektrycznych odpowiedzi mózgów uczestników pozwoliły odkryć, że mózg rozpoznaje utratę równowagi, zanim jeszcze do niej dojdzie. Poza tym, ludzie częściej wyczuwali, że zaraz upadną, kiedy obydwie ich nogi były jeszcze na podłożu.
Komentarze do: Co się dzieje w twoim mózgu, kiedy się potykasz i upadasz?