Co to jest narkolepsja?
Narkolepsja charakteryzuje się anormalną sennością w ciągu dnia. Ludzie dotknięci tą chorobą czują nadmierną sennością dzienną. Narkolepsja jest bardzo często wiązana z katalepsją, czyli inaczej mówiąc, z nagłą utratą napięcia mięśniowego. Około 300 000 osób, w samej tylko Francji, cierpi z powodu narkolepsji.
Diagnoza narkolepsji
Diagnoza polega głównie na zrealizowaniu badania polisomnograficznego. Wykonywane jest ono w wyspecjalizowanych centrach. Badanie to ma na celu analizę różnych parametrów snu. Lekarz wykonuje także elektrokardiografię (EKG), mierzy saturację tlenu we krwi oraz analizuje ruchy oddechowe.
Latencja snu, czyli czas, jaki upływa od położenia się do łóżka do zaśnięcia, jest także starannie badana. Na przykład, podejrzenie narkolepsji będzie rozważane w przypadku pacjenta, który zasypia bardzo szybko, w czasie krótszym niż pięć minut.
Zobacz również:
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
- Jak kontrolować swoje sny?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Przyczyny bezsenności
W przypadku narkolepsji, w ciągu dnia, senni specjaliści mówią wręcz o prawdziwych „atakach” snu, które maja tendencję do nadchodzenia w czasie wykonywania monotonnych czynności:
- w czasie czytania,
- podczas oglądania telewizji,
- w czasie prowadzenia samochodu.
Przyczyna narkolepsji jest jeszcze nieznana. Trop genetyczny jest jednakże z bardzo bliska obserwowany. Wiemy przede wszystkim, iż dzieci ludzi cierpiących na narkolepsję, są 40 razy bardziej narażone na pojawienie się u nich tego zaburzenia. Jeżli chodzi o leczenie, polega ono głównie na podawaniu leków stymulujących czujność, takich jak modafinil.