Według badania przeprowadzonego przez Światową Organizację Alergii (World Allergy Organisation, WAO, międzynarodowe stowarzyszenie towarzystw alergologicznych), zachorowalność na alergie ma wzrastać w sposób wręcz zastraszający w Indiach.
Te alergie mają dotykać teraz od 20% do 30% populacji w tym kraju, ale mogą jeszcze postępować. Chodzi tutaj o najbardziej znane alergie, takie jak: astma, egzema, pokrzywka, alergie pokarmowa, alergie na lekarstwa, alergie na ugryzienia insektów, a także o obrzęk naczyniowy.
Mają one aktualnie dotykać blisko jedną trzecią obywatelii Indii. Od lat sześćdziesiatych ubiegłego wieku, zachorowalność na alergie rośnie, stwierdza Światowa Organizacja Alergii, i dotyka coraz większej ilości osób w Indiach.
Co to oznacza w praktyce?
Zobacz również:
Otóż, jak podaje najnowsze badania, dziś w Indiach ma żyć 14% osób dotkniętych astmą, a także 20% osób dotkniętych alergicznym nieżytem nosa. Dla porównania, jak podaje World Allergy Organisation, w roku 1964 w kraju tym jedynie 1% populacji był dotknięty astmą, a także 10% populacji było dotknięte alergicznym nieżytem nosa. Jest to więc bardzo znaczący wzrost (który szczególnie dotyka dzieci).
Jak przewiduje Światowa Organizacja Alergii, około 50% dzieci w Indiach może być dotkniętych alergiami już w 2050 roku. Aby wyjaśnić ten niepokojący wzrost, specjaliści przede wszystkim przywołują znacznie zanieczyszczeń atmosferycznych, które unoszą się nad tym krajem.
W rzeczywistości, Indie mają, według ostatnich raportów, najgorszą jakość powietrza na świecie. Zaraz za Indiamii jest Bangladesz, Nepal, Pakistan oraz Chiny. Tak przynajmniej stwierdzało najświeższe badanie, przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Yale i w Colombia.
Poziom drobnych cząstek ma być w tym powietrzu pięć razy większy niż poziom ustalony jako bezpieczny dla zdrowia ludzkiego.