Szukaj

Coraz więcej alergików?

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Alergii (WAO) ogłosiła Światowy Tydzień Alergii, aby zwrócić uwagę na globalny wymiar tych chorób. Skąd decyzja o nagłośnieniu tego problemu? Otóż według danych WAO, 30-40% ludzi na świecie cierpi z powodu alergii.


Czym jest alergia?


Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego. Gdy jesteśmy narażeni na działanie alergenu, organizm odbiera sygnały, które zmuszają go do obrony. Reakcja alergiczna to wynik nadwrażliwości układu immunologicznego, która skutkuje kichaniem lub trudnościami w oddychaniu. Mogą również wystąpić wypryski alergiczne i inne reakcje skórne.

Wyniki badań epidemiologicznych

W ramach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” przebadano 22,5 tyś. osób z 8 największych miast w Polsce oraz Zamojszczyzny. Wyniki pokazały, że u prawie co drugiego Polaka można stwierdzić alergię na powszechne alergeny powietrzno – pochodne. Najczęściej występujące choroby alergiczne to m.in.: katar alergiczny, objawy astmy, cechy atypowego zapalenia skóry.


Porównując kraje Europejskie, Polska należy do najbardziej dotkniętych tym problemem zdrowotnym  regionów. W podobnej sytuacji jest również Wielka Brytania oraz Niemcy. Zestawienie badań epidemiologicznych z ostatnich 20 lat, wykazuje stale rosnący wzrost zachorowań na alergię, a prognozy pokazują, że nie ma szans na spadek liczby osób cierpiących na choroby alergiczne.


Możliwości diagnostyczne

Najbardziej miarodajnym badaniem w kierunku alergii jest wykonanie badania na obecność specyficznych przeciwciał w krwi. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał klasy IgE, które powodują reakcję alergiczne

Kiedy należy przeprowadzić badanie?

  • U niemowląt i małych dzieci, ponieważ testy skórne są niemiarodajne
  • Gdy istnieje ryzyko reakcji uogólnionych (np. alergie na jady owadów), wówczas testy skórne mogą być niebezpieczne dla życia
  • Gdy pacjent przyjmuje leki przeciwalergiczne lub inne uniemożliwiające ocenę wyników testów skórnych
  • U chorych, u których nie można wykonać testów skórnych z powodu chorób skóry lub dermografizmu.
Czy można wykonać badanie małemu dziecku?

Testy na alergię z krwi można wykonać nawet u niemowląt, ponieważ specyficzne przeciwciała IgE tworzone są wewnątrzmacicznie. Wynik badania jest ważny ok. 6-12 miesięcy, ponieważ dziecko uczulone na jeden alergen, może uczulić się na kolejne alergeny, dlatego wskazane jest ponowne badanie. Sam wynik pozytywny testu nie musi oznaczać alergii. Badania laboratoryjne zawsze interpretuje się w oparciu o objawy występujące u pacjenta.

Komentarze do: Coraz więcej alergików?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz