Kolejne dwa kraje sprzeciwiły się organizmom genetycznie modyfikowanym (GMO), według najnowszych doniesień. Wenezuela – kraj w Ameryce Południowej – aktualnie prowadzi prace nad przepisami prawnymi, które mają zapobiec wprowadzeniu nasion i upraw GMO do tego kraju.
Firma Monsanto, gigant biotechnologiczny, musi z kolei wycofać się całkowicie z Danii, gdzie firmy spożywcze i opinia publiczna całkowicie odrzuciły GMO.
Prensa Latina, wenezuelski magazyn donosi, iż przywódcy narodu uznają, że wprowadzanie rolniczych technologii trangenicznych jest niebezpieczne, szczególnie jeśli chodzi o bioróżnorodność i suwerenność rynku spożywczego.
Aby utrzymać i promować swoje bogate rolnicze dziedzictwo, Wenezuela planuje wprowadzić surowe ograniczenia na rynku nasion oraz wspierać małych rolników.
Alfredo Urena, wenezuleski poseł, wyjaśnia: - Nowe prawo będzie chronić małych i średnich producentów, środowisko i ludzkie zdrowie. Prawo skierowane przeciwko nasionom i technologiom transgenicznym jest niezbędne, jeżeli chcemy chronić zarówno żywność, jak i ludzi.
Zobacz również:
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Żywność ekologiczna na zdrowie
Jeżeli zaś chodzi o Danię, GMO tak naprawdę nigdy tam nie były akceptowane. Nawet firma Monsanto, która ponoć wymusza publiczną akceptację dla GMO w krajach takich jak USA, niewiele mogła zdziałać w tym europejskim małym państwie.
Klaus Sall, ekspert GMO, mówi: - Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, że w 2012 chemiczna firma BASF zatrzymała swoje biotechnologiczne eksperymenty w Europie, a rolnicza firma Syngenta zrobiła to samo wiele lat wcześniej. To, do czego doszło w Danii, to naturalna kolej rzeczy.
Inne kraje, w dalszym ciągu akceptujące GMO, takie jak Kanada i USA, powinny wziąć przykład z Danii i Wenezuelii, jeżeli chcą chronić swoją niepodległość żywnościową.
Pomijając już fakt, że rośliny GMO są własnością niewielkiej liczby międzynarodowych korporacji, które mają całkowitą kontrolę nad ich użyciem, to GMO tak naprawdę nigdy nie były właściwie przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Niezależne badania wykazały zaś, że GMO są niebezpieczne, zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.
Komentarze do: Coraz więcej krajów odwraca się od nasion i upraw GMO