CPAP (Continous Positive Airway Pressure), czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - metoda wspomagania oddychania - jest z powodzeniem stosowana w leczeniu bezdechu sennego. Według najnowszych badań, opublikowanych w magazynie JAMA, stosowanie tej metody może zapobiegać powstawaniu nadciśnienia tętniczego.
José M. Marin z Uniwersytetu w Saragossie, w opublikowanym artykule przedstawił wyniki swoich obserwacji.
Obserwacje były prowadzone na 1889 dorosłych pacjentach bez nadciśnienia, cierpiących na bezdech senny.
W porównaniu z pacjentami zdrowymi, nieleczony bezdech wiązał się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze, natomiast pacjenci leczeni metodą CPAP mieli zdecydowanie mniejsze szanse na powrót nadciśnienia.
Zobacz również:
- Leczenie nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze: fakty i liczby
- Olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć wysokie ciśnienie
- Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze
- Jedzenie na wynos podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi
- Jak obniżyć ciśnienie krwi?
- Nadciśnienie tętnicze: epidemia XXI wieku
Dr Marin widzi zdecydowaną zależność pomiędzy bezdechem sennym a powstawaniem nadciśnienia. Wyniki swoich obserwacji uważa za istotne, bowiem polisomnografia występuje często, rzadko natomiast jest trafnie diagnozowana i skutecznie leczona.
Autorzy badań zauważyli tendencję do zmniejszania liczby powikłań sercowo - naczyniowych u grupy cierpiących na bezdech senny, stosujących CPAP.
Są jednak ostrożni w swoich tezach, twierdząc, że określenie faktycznych zależności pomiędzy stosowaniem CPAP a występowaniem nadciśnienia i powikłań sercowo-naczyniowch będzie możliwe po dokładniejszych badaniach.
Mimo wszystko twierdzą, że jest to duży krok do przodu w kwestii leczenia i zapobiegania bezdechowi sennemu i jego powikłaniom.