Badacze stworzyli nowy typ bioczujnika, który jest w stanie wykrywać niewielkie stężenia glukozy w ślinie, łzach i moczu. Co więcej, urządzenie to ma być tanie w produkcji.
Naukowiec Jonathan Claussen z Naval Research Laboratory w Stanach Zjednoczonych wyjaśnia: jest to nieinwazyjny sposób na ocenianie stężenia glukozy w organizmie.
Ponieważ urządzenie to może wykryć glukozę w ślinie i łzach, może w ostatecznym rozrachunku pozwolić na uniknięcie – albo ograniczenie częstotliwości – kłucia w celu przeprowadzania testu cukrzycowego.
Udowodniliśmy, że bioczujnik ten jest w pełni funkcjonalny, dodaje naukowiec.
Jonathan Claussen oraz Anurag Kumar z Purdue University przeprowadzili projekt wspólnie z profesorem inżynierii mechanicznej Timothym Fisherem, profesorem rolnictwa i inżynierii biologicznej D. Marshallem Porterfieldem oraz innymi naukowcami z Brick Nanotechnology Center.
Zobacz również:
Prace te zostały przedstawione w przeglądzie naukowym Advanced Functional Materials.
Jonathan Claussen dodaje: większość czujników mierzy glukozę we krwi. Wielu twierdziło, że nie da się wykryć glukozy w łzach i ślinie. A my pokazujemy, że możemy wyczuć ją w czterech różnych płynach ciała ludzkiego: ślina, krew, łzy, mocz.
Wspomniany czujnik składa się z trzech głównych części: nanowarstwy przypominające niewielkie płatki róży z materiału zwanego grafenem (ekran o grubości jednego atomu węgla), nanocząsteczki platynowe, a także enzym oksydaza glukozy.
Poza tym, że czujnik znajdzie swoje zastosowanie w testach na cukrzycę, technologia ta może posłużyć również do wykrywania chemicznych składników charakterystycznych dla innych chorób.
Komentarze do: Cukrzyca: czujnik wykrywający glukozę w ślinie i łzach